Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Liek v mlieku

07 feb Odoslal v Pre ženy, Radíme si navzájom, Záhrada, Zdravie | Komentáre vypnuté na Liek v mlieku
Liek v mlieku
 

V minulých číslach sme sa podrobne venovali domácej výrobe čerstvého masla, syra, korbáčikov, pareníc a bryndze. Dnes sa rovnako detailne zameriame na zloženie menej frekventovaného kozieho a ovčieho mlieka. Prečo sú výnimočné?

Bežné kravské mlieko sa konzumuje najčastejšie. Je najdostupnejšie, najlacnejšie a najkontroverznejšie spomedzi mliek. Pre jedného najzdravšie, pre iného najškodlivejšie. Mlieko je vedcami zaradené medzi dokonalú funkčnú potravinu, čo znamená, že sa preukázali jeho pozitívne účinky na zdravie. Obsahuje v dostatočnom, ale optimálnom pomere biologicky významné látky, ktorých využiteľnosť je pomerne vysoká.

Mlieko v číslach
Priemerný obyvateľ Slovenska vypije asi liter mlieka za týždeň, z toho asi 50 percent ľudí ho pije denne. Siahajú po ňom častejšie ženy ako muži. Táto biela tekutina obsahuje 3 – 5 % tuku, ktorý je zložený z približne 140 rozličných mastných kyselín. Mnohé z nich sú esenciálneho charakteru a ľudský organizmus si ich nedokáže vyrobiť sám a musí ich nevyhnutne získavať z potravín.

Mlieko obsahuje prospešné minerálne látky a stopové prvky. Vo väčšom množstve je to vápnik, fosfor, draslík, horčík, síra, sodík a chlór v menšine sú železo, meď, kobalt, mangán, selén, jód, zinok a fluór. Z vitamínov sú obsiahnuté E, A, skupina vitamínov B, C,DaK.

Jeden pohár mlieka nám poskytuje 30 percent dennej potreby vápnika, 25 percent vitamínu D, 16 percent proteínov, 20 percent fosforu, 24 percent vitamínu B2 (riboflavín), 13 percent vitamínu B12 (kobalamín), 10 percent vitamínu A, 11 percent draslíka a 10 percent niacínu.

Zaujímavosti či mýty?
• Celková spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je u nás okolo 155 kg na osobu za rok, podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by to malo byť až 220 kg. Najviac mlieka na svete spotrebujú Fíni a Švédi. Každý obyvateľ skonzumuje za rok okolo 360 kg mlieka a mliečnych výrobkov.
• Deti do dvoch rokov by nemali vôbec piť kravské mlieko a jesť výrobky z neho, starším deťom treba podávať mlieko plnotučné a nie odtučnené, aby dokázali efektívnejšie využiť vápnik a vitamíny rozpustné v tukoch.
• Mlieko nie je pre človeka nápojom, ale potravinou a preto by sa tak mal k nemu stavať. Denný príjemtekutín,by sa nemal skladať výhradne z mlieka.
• Je pravdou, že trvanlivé mlieko neobsahuje žiadne vitamíny a minerály? Obsah vitamínov a minerálov zostáva pri tepelnom spracovaní metódou UHT takmer nezmenený. Tepelným ošetrením sa z mlieka vytratí maximálne 10 percent výživných látok.
• Fáma, že mlieko priveľa zahlieňuje, vznikla na základe toho, že mlieko vytvára na sliznici tráviaceho traktu ochranný film, ktorý sa po krátkom čase rozloží na živiny. Mlieko tak upokojuje tráviace ťažkosti alebo vredy.
• Mlieko nespôsobuje mliečne alergie, iba nie je vhodné pre osoby s alergiou na mliečne bielkoviny a s porušenou funkciou enzýmu zvaného laktáza, čiže s laktózovou intoleranciou. Z celého spektra mliečnych výrobkov je najvýhodnejšie pre všetkých konzumovať kyslomliečne produkty.

Užitočné rady

♦ Kozie mlieko obsahuje taktiež fosfor, vápnik, horčík, draslík, síru, zinok, kobalt, mangán, titán, chróm či vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, D a kyselinu listovú. Na rozdiel od kravského je i tak omnoho výživovo hodnotnejšie, pretože má úplné iný podiel a zloženie bielkovín a tukov.
♦ Tuk z kozieho mlieka je prirodzene menej homogénny a tým lepšie stráviteľný. Kozie mlieko sa odporúča aj ľuďom s intoleranciou na mlieko kravské, pretože obsahuje látky schopné mobilizovať imunitný systém, čím pôsobí celkovo antialergicky.
♦ Prospieva i celiatikom a najnovšie výskumy potvrdili, že môže byť považované za zaujímavú doplnkovú liečbu alebo prevenciu onkologických ochorení.
♦ Pravidelné pitie tohto pre niekoho nie príliš „voňajúceho“ mlieka prispieva k zníženiu nervozity, zmierneniu migrény, podpore trávenia a zlepšeniu stavu pokožky. Nie nadarmo ho už starí Rimania považovali za elixír mladosti a krásy a i dnes sa bohato využíva v kozmetike.
♦ lyžicou voňavého mandľového oleja si ho primiešajte do kúpeľa. Pri dotyku vašej vláčnej pokožky nebudete ľutovať.
♦ Ovčie mlieko je lepšie a ľahšie stráviteľnejšie ako mlieko kravské, i keď obsahuje omnoho viac tukov a cukrov. Jeho tuky majú vyšší podiel esenciálnych mastných kyselín. Bielkoviny, vápnik, zinok, fosfor a vitamín B12 sú tiež v bohatšom zastúpení. Obsah vitamínu C a K je päťkrát vyšší ako pri mlieku kravskom.
♦ Ovčie mlieko má typickú vôňu, je sladšie, hustejšie a výživovo hodnotnejšie. Zlepšuje celkovú kondíciu a vitalitu. Je preventívnou liečbou osteoporózy, anémie a nechutenstva. Má antiseptické účinky. Je najbohatším zdrojom konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá chráni pred chorobami srdca, sklerózou, rakovinou i obezitou.
Doma-v-zahrade_2-2015♦ Zaujímavosťou je, že vďaka premene mliečneho cukru na kyselinu mliečnu môžu výrobky z ovčieho mlieka konzumovať i ľudia, ktorým laktóza spôsobuje zdravotné problémy.
♦ Tak ako kozie, i ovčie mlieko sa používa na prípravu kozmetiky. Reguluje vlhkosť pleti, je vhodné na suchú a citlivú pleť. Stačí ho denne nanášať na očistenú pleť alebo sa ním naučiť odličovať.

Autorka: MARCELA GIGELOVÁ
(Článok vyšiel v mesačníku Doma v záhrade 2/2015)

________________________
NEDOSTALI STE DOMA V ZÁHRADE? Najnovšie číslo časopisu si môžete objednať aj telefonicky na čísle 02/3237 7777 alebo emailom na predplatne@petitpress.sk, alebo poštou na adrese: Petit Press, a. s., distribučné oddelenie, Lazaretská 12, 814 64 Bratislava. Predplatné je iba 6,60 eura na celý rok.

Facebook