V druhej polovici apríla 2014 prichádza na trh nová kniha z edície Praktické rady záhradkárom od profesorky Magdalény Valšíkovej ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE. Ide už o tretiu publikáciu z tejto edície, do ktorej patria ešte ROK V OVOCNEJ ZÁHRADE od Ivana Hričovského a Martina Dureca a ZÁHRADA PRE ÚŽITOK od Ivana Hričovského, Magdalény Valšíkovej a Štefana Hronského. Knihu pokrstíme 26. apríla 2014 o 10.30 h na výstavisku Agrokomplex v Nitre v rámci 18. ročníka záhradkárskej výstavy Gardénia.
Rok v zeleninovej záhrade je rovnako ako kniha Rok v ovocnej záhrade každodenný praktický sprievodca skúseného i menej skúseného záhradkára. Autorkou tejto knihy je uznávaná slovenská odborníčka na pestovanie zeleniny profesorka Magdaléna Valšíková. Táto publikácia by mala byť súčasťou knižnice každého záhradkára, lebo v nej v ktorejkoľvek časti roka môže nájsť neoceniteľné rady, ako, o čo a kedy sa postarať v zeleninovej záhrade.
Autorka veľmi prakticky rozdelila knihu chronologicky do dvanástich mesiacov, kde uvádza všetky dôležité činnosti v konkrétnej časti roka v zeleninovej záhradke. V knihe sa dočítate o pareniskách a ich umiestnení, skleníkoch a fóliovníkoch. Rozsiahlou témou je pestovanie priesad, ich výsadba a rýchlenie. Autorka predkladá spôsob plánovania rozmiestnenia zeleniny a záhrade. Isto zaujímavou témou je aj striedanie plodín na záhonoch, výber kvalitného osiva a jarné priame výsevy cibuľovej zeleniny.
V knihe nechýbajú ani témy, ktoré zaujímajú každého záhradkára – jarná príprava pôdy a hnojenie. Ďalej autorka venuje pozornosť hydratačným úpravám a nakličovaniu osív. Každého záhradkára osloví príspevok určený pre marcové práce Už teraz myslíme na zemiaky. Ďalšiu časť knihy autorka venuje jarným priamym výsevom koreňovej a listovej zeleniny a výsadbe cibuľovej zeleniny. Okrem množstva praktických rád u jednotlivých druhov zeleniny autorka vysvetľuje význam a využitie netkanej textílie.
Rok v zeleninovej záhrade je publikácia, kde nájdete podrobné postupy – ako ošetrovať zeleninu, ako ju zbierať a uskladňovať, aké má zelenina nároky na vlahu, kedy sú výsevy a výsadby pre neskorý zber. Autorka sa venuje aj témam ako je kyprenie pôdy a ničenie burín, ochrana proti chorobám a škodcom. Pozornosť venuje i ošetrovaniu zeleniny a pôdy, pestovaniu a ošetrovaniu trvácej a prezimujúcej zeleniny. Neobchádza ani pestovanie zeleniny v domácnosti, v pivnici a pridáva aj praktické rady o starostlivosti o pivnicu a náradie.
Magdaléna Valšíková
ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE
Praktické rady záhradkárom
ISBN titulu
978-80-89642-11-3
EAN titulu
9788089642113
Autorka
prof. Ing. Magdaléna Valšíková, PhD.
Počet strán
172 strán
Rozmery publikácie
135 x 190 mm
Žáner
Domov, hobby / Záhrada a jej časti
Väzba
Flexo väzba
MOC
8,95 € s DPH
Termín expedície
28. apríl 2014
Z KNIHY
ZLOŽENIE A VÝBER ZELENINY
Ľudia už odpradávna vedia, že ovocie, zelenina, lesné plody a bylinky vedia priaznivo ovplyvniť naše zdravie. Obsahujú ochranné látky, ktoré chránia telo pred niektorými chorobami a liečia. Zeleninu si ceníme pre vysoký obsah vitamínov, vlákniny, minerálnych a bioaktívnych látok. Zelenina obsahuje v priemere 92,5 percenta vody, niektoré druhy obsahujú viac, iné menej. Vo vode sú rozpustené cenné obsahové látky. Zelenina má nízku energetickú hodnotu. Aj preto považujeme zeleninu za prirodzenú zložku správnej výživy.
SPOTREBA ZELENINY NA SLOVENSKU
Ročná spotreba zeleniny celkom na jedného obyvateľa u nás dosiahla najvyššiu hodnotu v roku 1999. Od roku 2000 zaznamenávame výrazný pokles celkovej spotreby a v súčasnosti sa skonzumuje okolo 100 kg na osobu ročne a v čerstvom stave je to asi 70 percent z celkovej spotreby.
Zdravotníkmi odporúčaná spotreba je 127,9 kg spolu a v čerstvom stave 90 kg zeleniny na obyvateľa za rok. Prípustný interval racionálnej spotreby sa pohybuje od 116,9 do 138,9 kg, ktorý sa v krajinách EÚ dosahuje. Z celkovej spotreby zeleniny, podiel čerstvej zeleniny tvorí približne 70 percent a zvyšok konzumujeme po skladovaní a spracovaní konzervovaním a mrazením. Napriek tomu, že vieme aký význam má pre naše zdravie zelenina, jej spotreba na Slovensku nedosahuje zdravotníkmi odporúčané množstvo a medzi krajinami Európskej únie sa v tomto ukazovateli umiestňujeme na posledných miestach.
PRODUKCIA ZELENINY NA SLOVENSKU
Od roku 1989 sa zelenina pestovala na najväčšej ploche, na takmer 47-tisíc hektároch v roku 1999. V tom istom roku sa dosiahla aj najvyššia produkcia 685-tisíc ton zeleniny. V ďalších rokoch sa zaznamenal pokles zberových plôch i produkcie. U nás sa bežne vo veľkovýrobe pestuje len 15 až 17 zeleninových druhov. Ďalšie druhy sa pestujú väčšinou len v záhradkách. V zahraničí sa konzumujú aj také druhy, ktoré sú u nás neznáme. Je to spôsobené zaužívanými stravovacími návykmi s malou spotrebou zeleniny, nedôverou, nevedomosťou, často nedostupnosťou, či cenovou neprípustnosťou, ktoré nedávajú priestor pre uplatnenie nezvyčajných druhov zeleniny v našej strave.
Najnovšie komentáre