
Dňa 1. apríla 2014 sa v rámci diskusného fóra Rozhovory s vedou organizované občianskym združením Alumni klubu STU v rektorátnej zasadačke STU uskutočnila sa prednáška Doc. Ing. Martina Weisa, PhD., na tému ČO NÁM PRINÁŠA ORGANICKÁ ELEKTRONIKA. Celú prednášku si môžete pozrieť na našom videokanáli TU.
„Pre mňa je výskum do istej miery hra. Máme hádanku, ktorú sa snažíme vyriešiť a urobiť krok ďalej. V človeku sa prebudí dieťa vždy, keď získa niečo nové, s čím môže pracovať.“ Toto sú sympatické a milé slová nášho dnešného hosťa — doc. Ing. Martina Weisa, PhD. z Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) STU. Takto jednoducho, človečensky charakterizuje svoju bádateľskú prácu. Prácu v mladej, ale veľmi perspektívnej a preň príťažlivej vednej disciplíne — organickej elektronike. A pritom náš výskumník je tiež mladý. Veď tohto roku na Luciu oslávi iba 34 narodeniny. Práca je preňho hrou a zrejme aj to je, popri jeho nespornom talente, odborných schopnostiach a húževnatosti, jeden z momentov jeho doterajších povšimnutiahodných úspechov. Pán docent vitajte v našom klube alumnistov.
Doc. Martin Weis, graduoval a obhájil dizertačnú prácu na FEI STU v odbore Fyzika kondenzovaných látok a akustika. Vedeckú kariéru začal na tejto fakulte ako vedecký pracovník zameraný na monomolekulárne organické vrstvy na rozhraní voda/vzduch a ich dielektrické vlastnosti. Jeho dizertačná práca „Štúdium vybraných dynamických procesov prebiehajúcich v Langmuirových organických monovrstvách“ bola impulzom pre nadviazanie spolupráce s Department of Physical Electronics, Tokyo Institute of Technology (Tokyo Tech), ktorý patrí do dvadsiatky najlepších univerzít na svete. Tu získal štipendium japonskej agentúry pre podporu vedy a výskumu s dvojročným pobytom na Tokyo Tech, kde sa zaoberal aj problematikou organickej elektroniky.
Tejto problematike sa naďalej venuje na Ústave elektroniky a fotoniky na našej FEI. Počas svojej vedecko-výskumnej činnosti sa zúčastňoval riešenia a neskôr aj prípravy úloh v rámci projektov grantových agentúr a medzinárodných alebo štrukturálnych projektov. Vypracoval sa na samostatného tvorivého vedeckého pracovníka, profilovaného v oblasti technológie a charakterizácie prvkov organickej elektroniky. Vo februári 2014 na FEI STU obhájil titul docent.
Martin Weis je vedúcim, resp. vedúcim-konzultantom 10 obhájených bakalárskych alebo diplomových prác na STU v rámci odboru Elektromateriálové inžinierstvo a v odbore Elektronika. Bol vedúcim-konzultantom aj troch už úspešne obhájených doktorandov na Tokyo Institute of Technology. V súčasnosti je školiteľom jedného doktoranda a školiteľom-špecialistom dvoch ďalších doktorandov na FEI.
Od začiatku svojej, ešte nie dlhej vedeckej kariéry, publikoval náš hosť 103 vedeckých prác v zahraničných a domácich karentovaných časopisoch. Doposiaľ zaznamenal 161 ohlasov v karentovaných časopisoch. Je autorom 7 kapitol v knihách a autorom (editorom) jednej monografie. Je členom medzinárodného kolektívu na Ekonomickej univerzite a zodpovedným riešiteľom za STU. Je zodpovedným riešiteľom za STU v projekte ALBATROSS s orientáciou na organickú elektroniku. V roku 2012 získal cenu „Vedec roka STU 2012″ v kategórii mladý vedecký pracovník, v roku 2013 cenu ministra školstva v kategórii Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov. O tom, že kolega Weis nesedí iba zavretý v laboratóriu svedčí aj to, že vo voľnej chvíli sa rád ponorí do čítania literatúry a na rozdiel od väčšiny z nás, má rád čaj (ako Japonci) a je šťastný, lebo robí to, čo baví. A baví ho organická elektronika, kde sme, podľa slov doc. Weisa, na Slovensku na špici, v Európe sme priemer a vo svete podpriemer. My však veríme, že prispením Martina Weisa sa to zmení.
_________________________
Občianske združenie Alumni klub Slovenskej technickej univerzity v Bratislave je nepolitické, dobrovoľné, záujmové združenie absolventov a priateľov STU. Viac o Alumni klube STU nájdete TU.
Najnovšie komentáre