
Príspevky profesora Ivana Hričovského v mesiaci apríl na facebookom profile Rady.do.zahrady.profesor.Hricovsky majú veľkú sledovanosť. Vybrali sme niektoré z nich, ktoré návštevníkov stránky nestora slovenského ovocinárstva najviac zaujali.
MALINOVÉ ŠPALIERE A KONTAJNERY. Kto raz začne pestovať červené, biele či iné maliny a dočká sa prvej úrody, už nikdy s tým neskončí. Maliny sú obľúbené u všetkých členov rodiny a popri fantastickej chuti a vôni majú aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov na organizmus. Dnes sa však chcem sústrediť iba na to, ako maliny udržať pod kontrolou, aby sa nám nerozrástli po celej záhrade. Ideálne je mať ich v kontajneroch alebo umiestnené v špeciálne vytvorených drevených záhonoch alebo lôžkach. Ak sú okraje dostatočne hlboké, maliny neprerastajú za túto hranicu a udržíme ich vo vytúženom priestore. Majú pomerne plytké korene, čo tomu napomáha, znamená to však, že ich treba najmä v suchších dňoch a v čase dozrievania viac zalievať. No nesmú byť v trvale zamokrenej pôde, tu rýchlo odumierajú. Pridal som niekoľko obrázkov, na ktorých je vidno vhodné spôsoby pestovania. Sú inšpiráciou, neraz preto pomáha jednoduchá drôtenka osadená v rôznych tvaroch „L“, „V“ alebo „T“. Ak máte ešte iné návody alebo nápady, budem rád, ak ich tu uvediete. Viac obrázkov nájdete TU.
VYSCHÝNAJÚCE BROSKYNE. Dostal som nedávno otázku od pána Drahomíra Horvátha, ktorá sa môže týkať mnohých záhradkárov. Otázka znela takto: Bývam v obci Dolná Krupá pred piatimi rokmi som vysadil asi 40 broskýň, ale len veľmi pomaly rastú a každý rok mi asi päť broskýň vyschne aj napriek tomu, že som kopal jamy 80 x 80 cm a vyhnojil som ich štvorročným maštaľným hnojom. Domnievam sa ,že to bude asi podpníkmi. Viete mi poradiť, aké podpníky sú vhodné pre túto oblasť? A akými postrekmi a výživou ich mám striekať?
A tu je moja odpoveď: Mali by ste si nechať urobiť pôdny rozbor. Broskyne sú veľmi citlivé na vyšší obsah vápnika v pôde. Pôdny rozbor vám môže urobiť Katedra agrochémie a výživy rastlín SPÚ Nitra. Pokiaľ by ste ten pôdny rozbor nestihli zabezpečiť a chcete sadiť broskyne, odporúčam vám použiť mandľový podpník GF 677, ktorý znáša vysoké percento vápnika v pôde, a úroda bude dobrá. Pokiaľ ide o ochranu a výživu – po výsadbe sa odporúča prihnojiť rýchlo pôsobiacimi hnojivami ako je napríklad Cererit. A čo sa týka postrekov, myslím teda postreky proti kučeravosti listov, prvý postrek urobíme v novembri po opade listov a druhý potom, meďnatým prípravkom 0,6 stačí Kuprikol, keď sú aktívne púčiky. Keď sa už oteplí na 13 stupňov Celzia, tak urobíme postrek 4- až 5-percentnou Sulkou alebo Sulikolom. Viac obrázkov nájdete TU.
ZDRAVÝ ZELER. Slepačia polievka bez zeleru je pre niekoho takmer nepredstaviteľná. Vegetariánskou pochúťkou je napríklad i vyprážaný zeler. Buľvový druh je v strednej Európe pomerne obľúbený a nájdeme ho v mnohých slovenských záhradách, pritom Francúzi, Španieli či Američania túto formu vôbec nepoznajú – jedine zeler stopkový. Dnes sa chcem pozastaviť pri tejto zdravej zelenine s vysokým obsahom vitamínu C, ktorá je účinnou zbraňou proti prechladnutiu, ale aj chrípke. Čerstvá zelerová šťava významne posiľňuje našu imunitu. Šeroslepote zeler zabraňuje vďaka vitamínu A, ktorý podporuje tvorbu zrakového pigmentu. Vitamíny K, B a E v zeleri podporujú zrážanlivosť krvi, mineralizáciu kostí, chránia pred voľnými radikálmi a bránia vzniku viacerých druhov rakoviny. Konzumácia zeleru je významným nástrojom pri redukcii nadbytočných kilogramov. Táto zelenina má iba 109 kJ na 100 g. Aké máte skúsenosti s pestovaním zeleru u Vás? Podeľte sa s nami.
ZELEROVÝ ŠALÁT. Milovníkom zeleru odporúčam chutný recept od známej slovenskej odborníčky na redukciu hmotnosti a autorky viacerých knižných bestsellerov Kataríny Skybovej Zelerový šalát. Pozrieť si ho môžete tu: http://bit.ly/RrP3rm.
ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE. Viac sa o zeleri, jeho sadení a ďalšie podrobnosti dočítate v novej knihe Rok v zeleninovej záhrade od profesorky Magdalény Valšíkovej z edície Rady do záhrady, ktorá vyjde už o týždeň vo vydavateľstve Plat4M Books. Viac obrázkov nájdete TU.
Najnovšie komentáre