Taktrochu neočakávane sa komisia Nobelovej ceny za literatúru, ktorá v posledných rokoch favorizovala európskych spisovateľov, rozhodla udeliť ocenenie čínskemu autorovi Mo Yanovi.
Sekretár akadémie Peter Englund prezradil, že autora pred vyhlásením kontaktovali a podľa jeho slov bol radosťou celý bez seba, no takisto ho to trošku i vystrašilo.
Hoci je Mo (57) prvým čínskym občanom, ktorý získal nobelovku za literatúru, nie je prvým Číňanom. V roku 2000 bol cenou odmenený Gao Xingjian, ktorý emigroval do Francúzska. Jeho vynaliezavá fikcia a absurdné drámy kritizujú čínsky komunistický systém a preto v rodnej krajine boli zakázané. Čínska vláda po jeho víťazstve navyše prestala uznávať Nobelove ceny.
Mo Yan, ktorého skutočné meno je Guan Moye sa narodil vo východnej provincii Šan-tung. Pseudonym, ktorý v preklade znamená „nerozprávaj“ si zvolil ako pripomienku, že jazyk ho môže dostať do problémov. Umelecké meno si však predovšetkým vybral kvôli utajeniu identity, keďže písať začal v dobe, keď bol v armádnych službách.
V roku 1987 debutoval románom Červené pole, ktorého dej zasadil do malej dedinky, kde rozohráva príbeh lásky na pozadí blížiaceho sa konfliktu s Japonskom. Kniha bola adaptovaná do úspešného filmového debutu známeho režiséra Zhanga Yimou, ktorý si odniesol v roku 1988 najvyššie ocenenie Berlínskeho filmového festivalu a spisovateľovi výrazne zvýšil popularitu.
Mo píše o ľudských túžbach, existenčných dilemách a vytvára výrečné postavy plné samopašného humoru. V neskoršej tvorbe presedlal z priamočiareho rozprávačstva na experimentálne, keď využíva viacero rozprávačov a voľný štýl označovaný ako čínsky magický realizmus.
Článok sme prevzali z blogu Gorila.sk.
Najnovšie komentáre