Práce v ovocnej časti záhradky v septembri radíme medzi najkrajšie. Popri príprave pôdy a výsadbách napr. ešte jahôd, zberáme plody našej celoročnej práce.
Pomôžeme si niektorými pranostikami viažucimi sa na september a na úrodu. September – z poľa ber! Je rada platná pre poľnohospodárov dodnes. A čo septembrový dážď? Vraj septembrový dážď poliam potrava, vinohradom otrava. Aj keď na začiatku septembra hrmí, bude podľa pranostiky v nasledujúcom roku hojnosť zbožia.
Priemerná teplota býva v nížinách necelých 14 °C a v podhorských oblastiach len niečo vyše 11 °C. Pôda je teraz na povrchu teplejšia ako ovzdušie, má okolo 18 °C. V metrovej hĺbke je teplota len o 2 °C nižšia. Pôdne teploty sa začínajú obracať – čím hlbšie, tým bude teplejšie. Objem dažďových zrážok sa znižuje v nížinách na 50 mm, vo vyšších polohách na 86 mm vodného stĺpca. Deň sa výrazne kráti na 11,45 hodiny a dostávame sa do obdobia rovnodennosti. Tiež slnko svieti len 150 až 190 hodín, čo predstavuje 10 % celoročného slnečného svitu.
Výsadba jahôd
Spravidla do 15. septembra sa odporúča dokončenie výsadby jahôd. Pravdaže, môže sa robiť aj v októbri i začiatkom novembra, ale s tým, že prvá úroda sa bude neskoršími termínmi podstatne znižovať. Sadíme len zdravé sadenice osvedčených odrôd. Rozmnožujeme ríbezle i jostu z drevnatých odrezkov. Je to dôležité najmä pri červených ríbezliach, ako sú napr. Tatran, Maraton, Rondom, Rovada a iné, ktoré majú ťažšiu prijateľnosť a menšie percento výťažnosti.
Oberáme úrodu jabĺk James Grieve, Oldenburgovo, Wealthy Red a iné, hrušiek Konferencia, Nitra a iné. Oberáme aj slivky, broskyne, orech kráľovský, liesku veľkoplodú, šípky, ale aj mesačné (Rujana) a remontantné odrody jahôd (Lidka, Ostara), remontantné maliny (napríklad Ada, Medea) a černice (Thornfree).
Začíname aj s prípravou pôdy na jesennú výsadbu stromčekov a kríkov. Môžeme už začať aj s prípravou jám na jesennú výsadbu. Najvyšší čas je i na objednávku stromčekov a kríkov, pričom si dáme poradiť od odborníkov. Aktuálny je postrek pred oberaním zimných odrôd jabĺk a hrušiek. Vhodné prípravky sú Dithane M-45 (0,2 %), ale i Orthocid (0,2 %) a iné. Začiatkom septembra kladú vajíčka roztoče. Aplikujeme Anthio (0,15 %) a iné. Proti kvetovke hruškovej je tiež vhodné Anthio (0,15 %), avšak len po obratí úrody a pozbieraní opadaných plodov. Upevňujeme aj lepiace pásy na kmene čerešní – proti piadivkám a na kmene jabloní – proti obaľovačovi jablčnému a iným škodcom.
NOVINKA! Profesor Ivan Hričovský už aj na Facebooku. Navštívte túto stránku a staňte sa jej priateľom. Budete pravidelne dostávať rady a námety tohto najvýznamnejšieho odborníka v oblasti záhradníctva a pestovania ovocia na Slovensku. Stačí len zakliknúť Páči sa mi TU.
Včas si pripravíme vhodné rebríky najmä na oberanie jabĺk a hrušiek z vyšších pestovateľských tvarov, pripravíme si dostatok vhodných obalov na ovocie (nezabudnime na ich dezinfekciu) a prekontrolujeme aj stav skladovacích priestorov. V septembri je vhodné obdobie na likvidovanie kôstkovín napadnutých šarkou sliviek. Strom vykopeme aj s koreňmi a na vhodnom mieste spálime, aby nedošlo k prenosu šarky sliviek na ďalšie stromy.
Dokončíme rez korún orecha kráľovského, pravdaže, pokiaľ sme tak neurobili na prelome mesiacov apríl – máj. Pri tomto tradičnom reze nesmieme však zabudnúť na dôkladné zatieranie rán najmä štepárskym voskom, pretože hojenie rán sa začne až v budúcom roku začiatkom nástupu prvej miazgy.
Najnovšie komentáre