
Napriek tomu, že sme zdedili určité riziko, nemusíme ešte ochorieť. Naším cieľom by malo byť prostredníctvom včasného poznania rizika chorobe predchádzať a zvíťaziť nad ňou.
Zistilo sa, že ak poznáme nebezpečenstvo, správnou životosprávou či inými prostriedkami môžeme riziko znížiť. Urobme si teda pri najbližšej vhodnej príležitosti malý rodinný test. Desať nasledujúcich otázok pre rodičov nám môžu pomôcť ostať zdravými, ak včas zaujmeme správny a zodpovedný postoj k nášmu životu.
Vyskytla sa vo vašej rodine rakovina prsníka?
Rakovina prsníka je najčastejšou rakovinovou chorobou u žien, 5 až 10 percent všetkých pacientiek ju dedí. Ak boli vo vašej rodine prípady rakoviny prsníka alebo vaječníkov, mali by ste to ihneď povedať svojmu gynekológovi a poradiť sa s ním.
Hlavnú zodpovednosť za dedičnú rakovinu prsníka a vaječníkov majú dva gény, ktoré sa vyskytujú v stovkách mutácií. Mnohé sú nebezpečné, niektoré neškodné. Následkom génu, zodpovedajúceho za rakovinu prsníka, v žiadnom prípade nemusí byť ako konečný rozsudok choroba.
Ženám so zvýšeným rizikom lekári radia absolvovať častejšie preventívne kontroly, najmenej raz za pol roka, a veľmi dôležitá je pravidelná sebakontrola.
Autorka: Katarína Horáková
Najnovšie komentáre