
Nové vetry zaviali v slovenskom knižnom trhu. Do najväčšej siete kníhkupectiev na Slovensku Panta Rhei vstupuje finančná skupina J&T cez spoločnosť Diversified Retail Company.
Agentúru SITA o tom informovala marketingová riaditeľka Panta Rhei Eva Rezníková. Spoločnosť Diversified Retail Company získala v Panta Rhei štyridsaťpercentný podiel. Jej finančným partnerom je J&T. „Vzájomná spolupráca podľa oboch strán prinesie Panta Rhei nové možnosti pre ďalší rozvoj kvalitných kníhkupeckých a kaviarenských služieb na krízou zasiahnutom knižnom trhu. Manažment a väčšinový podiel aj naďalej ostávajú súčasným majiteľom,“ uviedla Rezníková.
V Panta Rhei sú optimisti
Podľa generálneho riaditeľa Panta Rhei Christophera van der Stelta sa bude spoločnosť aj s novým partnerom naďalej sústreďovať okrem rozvoja kníhkupeckých a kaviarenských služieb najmä na skvalitnenie práce s dodávateľmi a vydavateľmi. „V roku 2012 cítime pozitívne signály z trhu a predaj kníh má rastové tendencie. Úspešný sa ukazuje aj náš vstup do kaviarenského segmentu, takže v Panta Rhei sme optimisti,” doplnil van der Stelt. Pre firmu Diversified Retail Company je Panta Rhei prvou veľkou značkou, s ktorou uzavreli partnerstvo.
„Víziou Diversified Retail Company už pri založení bolo vybudovať alebo sústrediť do jedného holdingu najsilnejšie značky v oblasti maloobchodu a poskytovať služby kvalitnejšie ako ostatní účastníci na trhu. Ponúknuť luxus v spôsobe predaja za cenu dostupnú bežným zákazníkom. Panta Rhei je konceptom, ktorý takúto službu poskytuje,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Igor Mrva.
Oblasť, ktorá ich láka
Podľa podpredsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa skupiny J&T Patrika Tkáča je retailový trh oblasťou, ktorá ich už dlho láka. „Chýbajú nám však skúsenosti v tejto oblasti, a preto ju chceme zatiaľ podporovať v pozícii finančného partnera,“ uviedol. Panta Rhei je najväčším slovenským predajcom kníh s viac ako 450 zamestnancami a 26 predajňami po celom Slovensku. Na slovenskom trhu funguje 20 rokov. Diversified Retail Company, a.s. vznikla v roku 2010. Orientuje sa na investície v oblasti retailu, médií a reklamy. Má dohodu o dlhodobej finančnej podpore zo strany J&T a spolupracuje s J&T Bankou na jej vernostnom systéme Magnus.
Zažehnaná hrozba
Napriek optimistickým očakávaniam vyzerala budúcnosť Panta Rhei ešte pred pár dňami ohrozene. Objavila sa totiž informácia, že kníhkupecká sieť už dlhšie neplatí svojim dodávateľom – vydavateľom. Začalo sa dokonca hovoriť o tom, že niektorí z nich podali na firmu návrh na konkurz. Panta Rhei finančné ťažkosti priznala, no hrozbu bankrotu nepripúšťala.
Záujem J&T vtedy hovorkyňa skupiny Nikol Kubaská poprela. O týždeň neskôr však bolo všetko inak. Že sa situácia mení, za začalo javiť ešte v piatok cez deň. Podľa portálu sme.sk Panta Rhei ešte vo štvrtok vyplatila dlhy asi za 120-tisíc eur voči firmám TK Belimex a Tatran, ktoré na ňu podali konkurzný návrh. Tie ho v piatok stiahli.
Finančnú situáciu Panta Rhei skomplikoval rýchly rast, v rámci ktorého sieť otvárala predajne najmä v obchodných centrách. Momentálne je so 450 zamestnancami a 26 predajňami najväčším slovenským predajcom kníh. V ťažších časoch trhu však začala mať problémy s platením svojich dlhov, keďže predaje sa podľa očakávaní nevyvíjali. Veľkoryso riešené predajne však boli pomerne nákladné. Aj preto už sieť začala s ich racionalizáciou, objavil sa aj presun do menších priestorov.
Súčasťou rozvoja bol aj expanzívny plán L. Bödőka, ktorý spolu s podnikateľom Karolom Biermannom cez firmu Central European Books kúpil pražskú sieť kníhkupectiev Neoluxor a jej dcérsku firmu Neopalladium. Náklady na akvizíciu si L. Bödők s K. Biermannom delili rovným dielom. Na obchodné podiely v oboch pražských firmách sú uvalené záložné práva ako zábezpeka na úver 153 miliónov korún od financujúcej Tatra banky.
Článok sme prevzali z viacerých portálov.
Najnovšie komentáre