Účinky na kožu a sliznicu – Lokálna aplikácia obidvoch rakytníkových olejov podporuje hojenie rán a hojenie poškodenia pokožky následkom popálenia či ožiarenia. Medzi pozorované účinky patrí tiež regenerácia tkaniva, protizápalové a antimikrobiálne efekty. Steroly a alkoholy s dlhými reťazcami sú aktívnymi zlúčeninami, ktorým sa pripisujú tieto účinky.
Mäkké časti plodov majú odlišné zloženie mastných kyselín ako semená. Je charakteristické vysokou hladinou kyseliny palmitolejovej (16:1 n-7, 16 až 54%), čo je veľmi nevšedné v rastlinnej ríši. Ostatné dominantné mastné kyseliny v dužinatých častiach sú palmitová (17-47%) a olejová (2-35%). Genetické faktory, t.j. rozdiely medzi druhmi a subspeciami, zohrávajú primárnu úlohu pri zložení mastných kyselín.
Tokoferoly a tokotrienoly – Semená aj dužinaté časti sú vhodným zdrojom tokoferolov. Celkový obsah tokoferolov a tokotrienolov varíruje v rozmedzí 100-300 ml/kg v semenách a 10-150 ml/kg v čerstvých plodoch. V mäkkých častiach alfa-tokoferol sám tvorí 90% z celkového obsahu tokoferolov a tokotrienolov, kým alfa- a gama – izoméry (každý reprezentuje 30-50% celkového) sú hlavnou zložkou semena. Hladina tokoferolov a tokotrienolov v oleji semien a dužiny je typická, 0,1- 0,3%. Hladina týchto zlúčenín v olejoch závisí okrem pôvodu a času zberu aj od metódy izolácie oleja.
Fytosteroly – V rakytníku sa nachádzajú tri fytosteroly: beta-sitosterol, beta-amirol a eritrodiol. Obsah sterolov je typický najmä pri semenách 0,1-0,2%. V dužine sa ich nachádza o 10-krát menej (0,02-0,04%).
Karotenoidy – Karotenoidy sa hlavne vyskytujú v dužine a dávajú tak plodom prekrásnu oranžovú farbu. Obsah karotenoidov v semenách je 1/20-1/5 oproti dužine. V plodoch rakytníka sa okrem alfa-karoténu zistila prítomnosť gama-karoténu, dihyroxy-beta-karoténu, lykopénu, zeaxantínu a cantaxantínu. Z hľadiska identifikácie a biochémie karotenoidov v plodoch si vyžaduje ešte ďalšie štúdie. Obsah karotenoidov extrémne varíruje až desaťnásobne a závisí od suroviny ako aj od spôsobu izolácie oleja. Všeobecne beta-karoténu sa nachádza v dužinovom oleji 100-500 mg/100 g, kým v oleji získanom zo semien 20-100 mg/100 g.
Od roku 1997 sa plody rakytníka stali zákonom schváleným liekom a uvádzajú sa v zozname čínskeho liekopisu. Počas druhej polovice 20. storočia sa uskutočnilo veľké množstvo experimentov na zvieratách ako aj rad klinických štúdií skúmania fyziologických účinkov olejov rakytníka. Väčšina publikácií, ktoré uvádzajú získané výsledky je napísaná v čínštine a v ruštine. Extenzívny prehľad a analýzu týchto publikácií urobil Yang v roku 2001. Z prehľadu vyplýva, že storočia známe liečivé účinky olejov podporili vedecké experimentálne výsledky. Niektoré z uvádzaných sa potvrdili aj v štúdiách vykonaných v Európe v ostatných rokoch.
Antioxidačné účinky – Olej zo semien a mäkkých častí rakytníkových plodov spomaľuje oxidačný proces a stabilizuje štruktúru membrány v živočíšnych modeloch. Osemtýždňové podávanie oleja zo semien znížilo hladinu malondialdehydu (MDH) v membránach erytrocytov a v pečeni krýs. Zapracovanie oleja z rakytníkových plodov do potravy krýs a morčiat potlačilo hladinu MDH v membránach erytrocytov a ochránilo zvieratá pred poškodením tkaniva vyvolaným chladom. Podávanie oleja zvýšilo aktivitu glutation peroxidázy (GSH-Px), Na, K-ATPázy, superoxid dizmutázy (SOD), a glukózo-6-fosfát dehydrogenázy (G-6-PD), ako aj membránovú hladinu kyseliny kremičitej a sulfydrylovej skupiny v erytrocytoch.
Intraperitonealne podávaný olej rakytníka chránil pred chemicky indukovaným poškodením pečene u živočíšnych modelov. Navyše liečenie olejom znížilo hladinu MDA, zachovalo normálnu aktivitu sérum glutamát pyruvát transaminázy (SGPT) a sérum glutamát oxalát transaminázy (SGOT) a zvýšil aktivitu SOD a GSH-Px v pečeni.
Pri orálnom užívaní olejov sa pozorovalo zlepšenie symptómov atopickej dermatitídy (AD). Olej zo semena zvýšil pomer linolovej, alfa-linolénovej a eikosan pentaenovej (20:5 n-3) kyseliny v plazmatických lipidoch. Zvýšenie alfa-linolénovej kyseliny pozitívne koreloval so zlepšením AD symptómov, a preto sa predpokladá, že táto mastná kyselina zodpovedá za pozitívny účinok. Tieto účinky pravdepodobne súvisia s kompetitívnou inhibíciou syntézy leukotrienov 4-série z arachidonovej kyseliny následkom zvýšenej syntézy leukotrienov 5-série. Olej z dužiny zvýšil proporciu palmitolejovej kyseliny v plazmatických fosfolipidoch a neutrálnych lipidoch. Avšak zmeny v palmitolejovej kyseline nekorelovali so zlepšením symptómov AD. Účinky oboch olejov pravdepodobne súvisia s inými mechanizmami.
Pokusy na zvieratách ako aj klinické štúdie potvrdili ochranné a liečivé účinky oboch rakytníkových olejov na mukózovú membránu proti jej rôznym poškodeniam. Výsledky experimentov na zvieracích modeloch žalúdkového vredu jednoznačne podporili klinické úspechy liečby a prevencie vzniku vredov v ústnej a gastroduodenálnej mukózovej membráne. Oleje z mäkkých častí rakytníka sú viac účinné ako oleje získané zo semien. Niekoľko štúdií predpokladá, že steroly a sterylglykozidy sú hlavnými protivredovými zlúčeninami. Rakytníkové oleje sa tiež úspešne používali pri liečbe chronického zápalu hrdla a maternicového kŕčku.
Účinky na rizikové faktory kardiovaskulárnych chorôb – Výsledky na zvieracích experimentoch a v klinických štúdiách predpokladajú, že užívanie rakytníkových olejov znižuje riziko kardiovaskulárneho ochorenia. Medzi tieto riziká patrí zníženie celkového cholesterolu v krvi a hladiny LDL cholesterolu, zvýšenie hladiny HDL cholesterolu, inhibícia tvorby trombov a aterosklerózy a spomalenie oxidácie LDL.
V malej skupine sa vykonala štúdia vplyvu rakytníkového oleja z plodov. Dvanásť zdravých mužov užívalo 5 g oleja denne 4 týždne. Užívanie oleja významne redukovalo agregáciu krvných doštičiek v porovnaní s užívaním kokosového oleja. Užívanie rakytníkového džúsu obsahujúceho olej počas 8 týždňov znížil citlivosť LDL na oxidáciu a zvýšil hladinu HDL cholesterolu v krvi zdravých mužov.
Účinky na imunitu – Pozitívne účinky rakytníkového oleja sa skúmali väčšinou na experimentálnych živočíšnych modeloch. Rakytníkový olej bol účinnou adjuvantnou terapiou na zlepšenie funkcie imunitného systému u pacientov trpiacich na rakovinu, ktorí podstúpili chemoterapiu. In vivo štúdie na zvieratách naznačujú, že rakytníkový olej zmiernil hematologické poškodenie zapríčinené chemoterapiou.
Zdravotná nezávadnosť – V toxikologických štúdiách, ktoré sa uskutočnili na zvieracích modeloch sa overila bezpečnosť oboch olejov získaných zo semien a z dužiny rakytníka. Sledovala sa akútna a chronická toxicita na krv, pečeň a srdce, ako aj mutagenita a teratogenita užívaných olejov.
Autorkou tohto článku je profesorka Katarína Horáková. Viac sa o nej dočítate TU.
Prečítajte si aj:
Rakytníkový olej – reštaurátor zdravia
Rakytník rešetliakovitý – príklady použitia
Rakytníkový olej – jedinečná zmes antioxidačných látok
Rakytníkový olej – fyziologické účinky
Rakytníkový olej – produkcia a využitie
Plody a semená rakytníka – zdroj oleja výnimočného zloženia
Najnovšie komentáre