Na zápal sliznice žalúdka – gastritídy stačí 15 kvapiek alebo kapsula stopercentného oleja trikrát denne pol hodinu pred každým hlavným jedlom. Na liečenie žalúdkového a dvanástnikového vredu, choroby tlstého čreva je potrebná vyššia dávka – 30 kvapiek alebo 2 kapsule. Ruskí a poľskí špecialisti odporúčajú užívať rakytníkový olej trikrát pol hodinu pred každým hlavným jedlom a štvrtú dávku si dať pred spaním.
Liečba zmierňuje bolesti a podporuje hojenie vredov. V priebehu kúry je dôležité dodržiavať zásady správnej výživy, ktorá nezaťažuje žalúdok (ľahko stráviteľné pokrmy, malé porcie). Počas kúry je nevhodná zvýšená fyzická námaha, silné psychické otrasy, fajčenie a konzumácia alkoholu. Kúra trvá asi 3 týždne. U niektorých osôb sa môže objaviť pálenie záhy a prejavy prekyslenia žalúdka, ktoré sú však iba prechodné, a preto kúru netreba prerušiť. Tí, ktorí majú zvýšenú produkciu kyselín je pre nich dobré užívať rakytníkový olej spolu s minerálnou vodou. Výnimočne sa vyskytujú príznaky neznášanlivosti oleja, čo sa prejavuje zosilnenou bolesťou, dychavičnosťou alebo zvracaním. V prípade týchto uvedených reakcií je potrené liečbu prerušiť.
Hnačky
Päť kvapiek oleja pridať do bylinkového odvaru (trezalka, harmanček, mesiačik) a užívať vnútorne.
Hemoroidy a bolestivé trhliny konečníka
Pri týchto problémoch vhodné je užívať vnútorne – perorálne a súčasne aplikovať niekoľko kvapiek oleja na poškodené oblasti konečníka 1- až 2-krát denne. Možno rovnako použiť vatový tampón bohato navlhčený rakytníkovým olejom. V prípade trhlín konečníka sa vyžaduje päť až sedem procedúr.
Ochorenia úst
Liečime tiež rakytníkovým olejom. Omnoho je účinnejší, ak sa hneď nezhltne, ale sa chvíľu 2 kvapky kloktajú a podržia v ústach asi 30 minút. Pritom sa olej premení na zmes podobnú paste, ktorá lieči chorobu ďasna a ďalšie problémy ako sú zápaly ústnej dutiny, afty. Výplach ústnej dutiny s rakytiníkovým olejom robíme 2 – 3-krát denne.
Očné problémy
Rakytníkový olej je veľmi dobrý aj na liečbu očných problémov, ako je zlé nočné videnie, červené oči, zápal očných spojiviek, očných ciev. Rakytníkový olej môže pomôcť pri liečbe zápalov – užitím iba 2 kvapiek do každého oka 2-krát denne. Predtým však ako ho nakvapkáme, na zabránenie pocitu pálenia, dajme jednu kvapku „umelých sĺz“ do každého oka.
Zápal ucha – otitída
Zápal ucha sa tiež úspešne lieči rakytníkovým olejom: 2 až 3 kvapky sa priamo nakvapkajú do zapáleného ucha. Potom sa navlhčí olejom tampón alebo poskladaná gáza, a tá sa zasunie do ucha a nechá pôsobiť.
Gynekologické ochorenia
Tiež možno liečiť rakytníkovým olejom. Choroby kŕčku maternice a zápalové stavy pošvy je možno liečiť vkladaním tampónov bohato nasiaknutých rakytníkovým olejom každodenne v priebehu 10 až 15 dní (najlepšie na noc). Kúru je vhodné opakovať po 4 až 6 týždňoch. Rakytníkový olej podporuje obnovu epitelu, zmierňuje zápalové stavy a opuchy. Dĺžka liečby endocervicitídy (zápal sliznice kŕčka maternice) a erózie maternicového kŕčku je 8 až 12 procedúr. Myofibróza (nezhubný nádor zo svalového a väzivového tkaniva), mastopatia (zápal prsných žliaz) a praskanie bradaviek sa dá tiež liečiť aplikovaním rakytníkového oleja na príslušné choré miesta.
Chronický kašeľ, zápal pľúc
Rakytník je prírodné antibiotikum. Ak lekár predpíše antibiotiká na zápal pľúc, tuberkulózu, chronický kašeľ a pod. odporúča sa užívať rakytníkový olej a súčasne naniesť olej na prsia nad pľúcnou oblasťou a dobre ho vmasírovať.
Kozmetické použitie
Koža
Rakytníkový olej možno pridávať do krému alebo používať ako mastný balzam po večernom kúpeli. Treba však brať do úvahy, že rakytník zanecháva oranžové škvrny na oblečení, takže v tomto prípade sa neodporúča nosiť drahú nočnú bielizeň. Rakytníkový olej zvlhčuje pokožku a dodáva jej vitamíny. Pokiaľ sa pridáva do denného krému, dáva pokožke krásny broskyňový odtieň a zakrýva prejavy albinizmu. Neodporúča sa však osobám s tmavými škvrnami na koži, pretože môže spôsobiť ich zvýraznenie. Rovnako je vhodné vnútorné užívanie rakytníkového oleja – každý deň 5 kvapiek.
Vlasy
Rakytníkový olej posiľuje vlasy a spomaľuje proces ich vypadávania. V týchto prípadoch sa odporúča piť olej každodenne a potierať si ním vlasy.
Suché vlasy – zmiešať rovnaké diely rakytníkového a ricínového oleja a zmes naniesť na pokožku hlavy a na vlasy 30 minút pred umývaním, potom vlasy umyť a opláchnuť vodou s pridaním harmančeka (jednu lyžičku na liter vody, dodá vlasom lesk). Tiež je možno naniesť zmes rakytníkového a ricínového oleja na 30 minút na vlasy po umytí a potom ich znova umyť (oplachovanie pozri vyššie).
Mastné vlasy – rakytníkový olej votrieť do kože na hlave a do vlasov 30 minút pre umývaním, po umytí opláchnuť odvarom zo žihľavy (100 g žihľavových listov zaliať 2 pohármi vody a variť 30 minút na miernom ohni, precediť a opláchnuť).
Pre všetky typy vlasov – zmiešať rovnaké diely rakytníkového a ricínového oleja (najlepšie za studena lisovaného), možno pridať trocha eukalyptového oleja. Zmes zohriať a naniesť na pokožku hlavy a do vlasov, obaliť hlavu na 2 hodiny uterákom, potom umyť a opláchnuť odvarom zo žihľavy a harmančeka (byliny môžu byť povarené alebo oparené). Možno tiež zmiešať 2 lyžičky rakytníkového oleja a 2 lyžičky olivového oleja, pridať 1 lyžičku smotany a naniesť na vlasy 1,5 hodiny pred umytím.
Autorkou tohto článku je profesorka Katarína Horáková. Viac sa o nej dočítate TU.
Prečítajte si aj:
Rakytníkový olej – reštaurátor zdravia
Rakytník rešetliakovitý – príklady použitia
Rakytníkový olej – jedinečná zmes antioxidačných látok
Rakytníkový olej – fyziologické účinky
Rakytníkový olej – produkcia a využitie
Plody a semená rakytníka – zdroj oleja výnimočného zloženia
Najnovšie komentáre