Toľko, koľko môžeme vypiť bez prinútenia. Prospešné je akékoľvek skonzumované množstvo. Dr. Walker razil zásadu: „Radšej trochu šťavy ako nič“. Už pol litra denne prináša postrehnuteľné výsledky.
Začnime však s 2 dl a postupne zvyšujme dávku na päť až šesť pohárov denne. Po návyku je možné piť skutočne aj veľké množstvo bez akejkoľvek negatívnej reakcie. Ale nič sa nemá preháňať, preto nepime nadmerne a stále. Rozhodne sa zo dňa na deň nezbavíme zdravotných ťažkostí. Treba si tiež uvedomiť, že vypitím malého pohára šťavy prijímame vlastne naraz veľké množstvo zeleniny či ovocia, čo nie je možné za normálnych okolností. Spočiatku šťavy riedime v pomere dva diely šťavy na jeden diel vody (2:1), neskôr prejdeme na pomer 3:1.
Ako dlho možno šťavy uskladňovať?
Šťavu po odšťavení je najlepšie ihneď vypiť, pretože veľmi rýchlo oxiduje. Analýzy ukázali, že 30 minút po príprave šťavy sa o 50 percent zníži jej enzymatická aktivita. Takže neskladujme dlho v chladničke. Jednoducho vylisujme a ihneď vypime. Oxidačnému procesu je možné zabrániť, resp. ho spomaliť, ak nakvapkáme citrón do šťavy. Keď z nej niečo ostane, radšej ju primerane rozdávkujme a uchovajme v mrazničke.
Tento článok pochádza z knihy Katarína Horáková: Detoxikácia organizmu – Kľúč k zdraviu, Plat4M Books, 2012 z časti Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Knihu si môžete kúpiť tu: Martinus.sk, Gorila.sk alebo Mingle.sk.
Najnovšie komentáre