
Bambusom sa v našich podmienkach vynikajúco darí. Najmä tie, ktoré pochádzajú z horských lesov Číny, kde sa bežne vyskytujú mrazy do mínus osemnásť – dvadsať stupňov, sa u nás ľahko udomácnia a vegetujú aj počas našich miernych zím.

Bambusy sú trávy, známe rekordnými prírastkami a vysokou odolnosťou a tvrdosťou stebiel. Ich húževnatosť a ľahkosť oceníme pri budovaní opôr a improvizovaných konštrukcií, dokonca aj pri drobných vodných dielach alebo zhotovovaní nábytku, stavbičiek. Na pestovanie sú nenáročné. Vysoká afinita s kremičitým podložím ich predurčuje na pestovanie na štrkopieskoch, ale vystačia si aj s bežnou záhradnou pôdou.
Cenné pri budovaní opôr a konštrukcií
Mnohí sa pestovaniu tejto neprekonateľnej rastliny vyhýbajú pre údajné expandovanie bambusov do šírky, ale táto obava je zbytočná. Jednak sa pre ne dajú vybudovať účinné zábrany, ale ani to nie je potrebné. Stačí ich sadiť tak, aby mohli postupovať pri raste v ďalších sezónach smerom do tieňa. Samy zacúvajú do tône v rohu pozemku k múru, kde nebudú nikomu a ničomu prekážať. A každý rok nám poskytnú nové pevné štíhle steblá, ktoré nájdu na záhonoch všestranné uplatnenie. Na začiatok sa oddá vyskúšať pestovať napríklad bambus čierny či bambus zlatý s nádherne sfarbenými steblami.
ĎALŠIE ČLÁNKY
Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
Keďže sa blíži leto, ktoré bude plné čerstvého ovocia a zeleninky, ponúkam vám jeden skvelý recept. Je čisto ovocný – ale vyskúšať môžete aj zeleninovú verziu, milujú ho veľkí i malí. Môžete ho konzumovať kedykoľvek, v akomkoľvek množstve. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, antioxidantov, podľa druhu použitého ovocia alebo zeleniny. Sušené ovocie z obchodu či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravému životnému štýlu nevyhovuje ani …
Trvalky sú základným pilierom každej záhrady
Rodovo i druhovo sem patrí najviac rastlín, pochádzajúcich z rôznych kontinentov z oblastí rozdielnych klimatických a pôdnych podmienok. Na pôvodných stanoviskách sú súčasťou rôznych rastlinných spoločenstiev. Základný výber pri ich pestovaní podmieňuje práve znalosť pôvodných stanovísk, ktoré si môžeme premietnuť do našich pestovateľských oblastí. Slovensko má veľmi diferencovaný bioklimatický ráz a je predpoklad, že na našom území môžeme pestovať vybrané druhy trvaliek …
Veď sú to len bylinky…? Aj tie môžu škodiť!
Povieme si, že na bylinkách nemôže byť nič zlé a siahneme po nich pri rôznych zdravotných problémoch alebo preventívne. Myslíme si, že sú neškodné a nemajú žiadne (alebo len minimálne) vedľajšie účinky. Avšak mnoho bylinkových preparátov je k dispozícii v predajniach zdravej výživy alebo na internete, či na trhu bez toho, aby boli na nich uvedené informácie pre bezpečné používanie. Viete, ktoré bylinky a koreniny by sme mali určite vynechať v tehotenstve a počas dojčenia a prečo?
Lepší intímny život? Takto si intimitu užijete!
Nestačí len sem-tam ísť na prechádzku. Cvičenie povzbudzuje telo aj mozog a pomáha spaľovať kalórie. Skvelý na cvičení je fakt, že sa vám už po 15-20 minútach začnú uvoľňovať endorfíny, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, spokojnosti. Optimálne je precvičovať pravidelne všetky svaly, a to i tie, na ktoré netreba posilňovňu, ani športový areál! Aké? Svaly panvového dna.
Kegelove cviky pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav, zlepšia našu kontrolu nad močovým mechúrom a močovými cestami, i črevnými …
Najnovšie komentáre