
Záleží od formy, v akej ju jeme!
Keďže sa snažím živočíšne bielkoviny do veľkej miery nahradiť hodnotnými rastlinnými, zaujímalo ma ako to je so sójou. Na jednej strane, v čase, keď som sa začala zaujímať o zdravú výživu – čo už je viac ako 20 rokov – bola vychvaľovaná ako najzdravšia bielkovinová rastlinná výživa a stala sa veľkým trendom, na strane druhej, pred pár rokmi začali vychádzať štúdie, ktoré jej zdraviu prospešnosť popierali. Ako to teda so sójou je naozaj?
Záleží od spôsobu spracovania
Nie je jednoduché vydať rezolútne vyhlásenie, že sója je skvelá, alebo naopak – úplne sa jej vyhýbajme. Tak, ako pri mnohých iných potravinách, najdôležitejší je spôsob spracovania. Sója sa nachádza v mnohých spracovaných potravinách a v nezdravých výrobkoch – v podobe, aká veru zdravá nie je. Dnes však na trhu môžeme nájsť aj výrobky, ktoré sú zo sóje a sú zdraviu prospešnou skvelou alternatívou k živočíšnym bielkovinám a majú aj mnoho iných výhod.
Lacná a trvanlivá, preto je všade
Sója bola vo veľkom zaradená do potravinovej výroby ako súčasť mnohých potravín najmä kvôli tomu, že bola lacná, trvanlivá, chuťovo nevýrazná a vie veľmi dobre absorbovať iné chute výrobku. Tak sa stala súčasťou mäsových produktov, ale aj mnohých sladkostí, pečiva, polotovarov. Čudovali by sme sa, kde všade ju nájdeme – predovšetkým však sú to spracované potraviny. Tie rozhodne do zdravého spôsobu stravovania nepatria.
Priemyselné spracovanie
Najväčším zlom je teda vysoko priemyslová úprava sóje v potravinách. Viete, v akej podobe najčastejšie sóju konzumujeme? Možno ani neviete, že v potravinách, ktoré jete sa nachádza (najčastejšie v polotovaroch) izolovaný sójový proteín, ktorý s prirodzenou sójou nemá nič spoločné.
Genetická modifikácia
Štúdie, ktoré skúmali prospešnosť kontra škodlivosť sóje dospeli k rôznym výsledkom, a to predovšetkým preto, že nerobili rozdiel medzi konzumentmi istých druhov sójových potravín. Treba vziať tiež do úvahy fakt, že napríklad v Amerike je viac ako 90 percent sóje geneticky modifikovanej, pričom hlavným účelom modifikácie je odolnosť voči herbicídom. Výrobky z takejto sóje jednoznačne nemôžu zdraviu prospieť.
Vplyv na štítnu žľazu
Taktiež je dokázané, že sója obsahuje goitrogény, ktoré potláčajú funkciu štítnej žľazy. Môže to viesť k nadváhe, únavnosti a nepravidelnej menštruácii a ďalším problémom. Ďalej obsahuje fytáty, ktoré obmedzujú využitie živín zo stravy – najmä vápnika, horčíka, železa alebo zinku, do istej miery aj bielkovín, kvôli kt
orým sóju konzumujeme. Fytoestrogény funkciou napodobňujú pohlavné hormóny estrogény, niekedy ich aj blokujú. Zvýšená hladina estrogénov podľa odborníkov môže podporovať vznik rakoviny prsníka, predčasný nástup puberty alebo neplodnosť.
Takto je zdravá!
Sója však môže byť nielen neškodná, ale aj zdraviu prospešná – ak ju papáme v tej správnej forme. Aká to je? Fermentovaná! Fermentované potraviny dnes kladú odborníci na zdravú výživu na výslnie a vedia prečo. Fermentácia je proces, pri ktorom sa rozložia pre zdravie nevýhodné antinutričné látky a fytáty. Takto upravená sója je bohatým zdrojom bielkovín, probiotík a v našich strave vzácneho vitamínu K2. Viete, že práve tento vitamín je základom správneho využitia vápnika v tele a pevných kostí? Zohráva úlohu a pri podpore imunity.
Aké fermentované sójové výrobky nájdeme na našom trhu?
* kvalitné sójové omáčky – nie tie bežné z hypermarketov.
* Tempeh – fermentovaný sójový výrobok v tvare kocky, ktorý si môžete upraviť ako mäso, napríklad na spôsob soté. Je dôležité sa s týmto výrobkom postupne zoznamovať, pretože jeho chuť je špecifická, ale dá sa dobre ochutiť a v predajniach ho nájdete aj údený, či pražený.
* Miso – slaná pasta, ktorá slúži na ochutenie polievok a nátierok alebo len tak na zeleninu.
* Natto – pre Európanov zvyčajne priveľmi intenzívny – vôňou i chuťou – fermentovaný syr, najlepší zdroj K2.
V blízkej budúcnosti pridám recept na zdravú pochúťku z Tempehu.
ĎALŠIE ČLÁNKY
OXIDAČNÝ STRES – nepriateľ číslo 1
Oxidačný stres je záležitosť, o ktorej mnohí nevieme nič a ak aj áno – podceňujeme ho. Pri jeho dôsledkoch si povieme, že s tým i tak už nič nespravíme a vezieme a v zle ďalej… Tento faktor však vedie k mnohým nebezpečným stavom v ľudskom tele, a preto si zaslúži veľkú pozornosť. Môže s nami spraviť to, čo vzduch s prekrojeným jabĺčkom. Zhnedne, a nie je problém len vo farbe. Oxidačný stres nastáva v tele vtedy, keď je produkcia reaktívneho kyslíka väčšia ako schopnosť tela detoxikovať …
Nebezpečenstvo pre dieťa? Môže ním byť kozmetika i niektoré rastliny!
Kým ste nemali dieťa, isto vám ani vo sne nenapadlo, čo všetko môže byť pre jeho existenciu a zdravie nebezpečné. Žiaľ, napriek všemožným snahám, ktorými sa pokúšame vytvoriť pre nášho potomka ten najbezpečnejší domov, je stále mnoho detí, ktoré si niečím vážne ublížia. Napriek tomu, že pozatvárame ostré predmety a iné nebezpečné látky na nedostupné miesta, zaslepíme zástrčky, oblepíme ostré hrany, lieky a chemikálie umiestnime pod zámok, môže sa stať, že ak naše dieťa …
Lepší intímny život? Takto si intimitu užijete!
Nestačí len sem-tam ísť na prechádzku. Cvičenie povzbudzuje telo aj mozog a pomáha spaľovať kalórie. Skvelý na cvičení je fakt, že sa vám už po 15-20 minútach začnú uvoľňovať endorfíny, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, spokojnosti. Optimálne je precvičovať pravidelne všetky svaly, a to i tie, na ktoré netreba posilňovňu, ani športový areál! Aké? Svaly panvového dna.
Kegelove cviky pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav, zlepšia našu kontrolu nad močovým mechúrom a močovými cestami, i črevnými …
Najnovšie komentáre