Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Liečivé účinky ovocia

09 mar Odoslal v Pre ženy, Radíme si navzájom, Záhrada, Zaujímavosti, Zdravie | Komentáre vypnuté na Liečivé účinky ovocia
Liečivé účinky ovocia
 

Konzumovať ovocie by mala byť naša každodenná samozrejmosť. Popri tom, že ide o najchutnejšie plody na svete, pôsobia nutričné látky v nich obsiahnuté výnimočne blahodarne na ľudský organizmus. Uvádzame pár príkladov.

Hrušky
Sú zo všetkých ovocných druhov najmenej alergické, vďaka čomu sú vhodné aj pre dojčatá. Odstraňujú tiež zápchu (ale naopak i hnačku), prečisťujú črevá, pôsobia pri obezite a vysokom krvnom tlaku, močových kameňoch, majú antibakteriálny a močopudný účinok.

Marhule
Priaznivý vplyv na srdce majú tiež marhule. Betakarotén z oranžových plodov je významným antioxidantom, ktorý pomáha v boji proti nádorovým ochoreniam. Ľudskému telu dodáva tiež potrebný pigment. Vysoký obsah železa prispieva ku krvotvorbe a celkovo zlepšuje krvný obeh. Kyselina listová zas znižuje riziko stareckej demencie a pôsobí preventívne proti Alzheimerovej chorobe. Marhule tiež znižujú stres a pocit únavy a pomáhajú pri liečbe astmy a znižovaní hladiny cholesterolu.

Jablká
Patria medzi najzdravšie ovocie. Obsahujú vysoký podiel vlákniny, ktorá dokonale prečisťuje organizmus. Denná konzumácia jabĺk urýchli liečenie chrípky či prechladnutia. Jablčný ocot je výnimočným bojovníkom v boji proti obezite – spaľuje tuky a potláča pocit hladu. Kašička z jabĺk urýchľuje hojenie omrzlín či popálenín. Jablká stabilizujú hladinu cukru v krvi, chránia dokonca mozog pred Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou.

Slivky
Sú cennou zásobárňou vlákniny, ale tiež množstva cenných minerálnych látok. Čistia organizmus, zbavujú telo toxínov, významne prispievajú v boji s obezitou, antokyán v nich obsiahnutý chráni srdce. Sušené slivky sú zas významným zdrojom výživy pre rednúce kosti. Už 100 gramov tejto chutnej potraviny denne zabraňuje kostným stratám, čo je mimoriadne prospešné najmä pre ženy vo vyššom veku.

Černice
Tieto čierne bobuľky pripomínajúce väčšie maliny nájdeme aj vo voľnej prírode, no čoraz viac sa pestujú umelo v záhrade. Tieto kultivované záhradné černice sú väčšie,  lesné však majú výraznejšiu chuť. Chutná a zdravá je najmä černicová šťava. Tieto plody obsahujú tiež dostatok C vitamínu, okrem toho však aj vlákninu a kyselinu listovú.  Nie každý vie, že sú  aj akýmsi  prírodným acylpyrínom, pretože obsahujú salicylan,  látku podobnú acylpyrínu, s podobnými protizápalovými účinkami.

brusnice cranberryBrusnice
Tieto príbuzné čučoriedok objavili americkí indiáni a používali ich najmä ako liek pri otravách krvi. Cenili si aj ich výnimočnú schopnosť zostať veľmi dlho čerstvé a nepokaziť sa. Slúžili preto najmä v zimnom období ako dobrý zdroj C vitamínu a na posilnenie imunity. Brusnice  tiež okrem C vitamínu obsahujú  aj železo a vlákninu, no najmä sú  účinní bojovníci proti baktérii Eschericii coli,  Dokázalo sa, že už pravidelné pitie brusnicovej šťavy znižuje množstvo tejto baktérie a tak chráni pred vznikom zápalu močového mechúra. Brusnice chránia pred viacerými vírusmi a plesňovými ochoreniami. Malé množstvo brusníc znižuje hladinu vápnika v moči a tak bráni tvorbe močových kamienkov. Stačí vypiť 300 ml brusnicovej šťavy denne alebo zjesť 75 g čerstvých brusníc a bezpečne vás ochránia pre infekciami. Ak sa potrebujete liečiť a zbaviť nepriateľských baktérií, zjedzte denne 170 g brusníc, alebo si doprajte maximálne 500 ml šťavy denne. Čerstvé brusnice vydržia dlho v chlade, môžeme ich sušiť alebo zamraziť. Z brusníc pripravíme vynikajúcu  omáčku k divine alebo červenému mäsu, výborne chutí brusnicová zaváranina  napríklad aj k sviečkovej na smotane.

Jahody
Patria vďaka obsahu polyfenolov (červených farbív) medzi najsilnejšie antioxidanty spomedzi všetkých ovocných druhov. Vysoký obsah ovocných kyselín zlepšuje príjem železa z rastlinných potravín. Veľmi významný je tiež ochranný účinok jahôd na nervové bunky – šálka plodov denne dokáže chrániť náš mozog až 12 hodín! Čaj z jahodových listov zas pomáha pri gynekologických ochoreniach, dne, obličkových kameňoch či zápaloch žalúdočnej sliznice. Spomínané príklady sú len malý zlomok z toho, čo ovocie a látky v ňom obsiahnuté dokážu s naším organizmom. Na opísanie všetkého pozitívneho by sme potrebovali celú hrubú knihu. Pevne však veríme, že i tento stručný prehľad vás podnieti k vyššej konzumácii našich prírodných pokladov.

Čučoriedky
Sú tiež nielen chutné ale aj mimoriadne zdravé bobuľky. Sú bohatým zdrojom C vitamínu, 300 g čerstvých čučoriedok pokryje dennú odporúčanú dávku vitamínu C. Obsahujú tiež antokyanidíny, veľmi účinné proti niektorým baktériám, najmä E. coli, spôsobujúce rôzne ochorenia zažívacieho traktu. Tieto fytochemické antibakteriálne látky pomáhajú pri liečbe zápalu močového mechúra a žalúdočných a črevných problémoch.  Sušené plody sa v ľudovom liečiteľstve oddávna používali pri liečbe hnačky a otravách jedlom. Dnes už poznáme aj ďalšie významné liečivé pôsobenie čučoriedok. Sú vynikajúcim pomocníkom pre zdravie našich očí.  Nielenže dokážu zlepšovať a chrániť zrak, ale sú účinné aj ako prevencia a podporná liečba sivého a zeleného zákalu i ďalších porúch zraku.

MalinyMaliny 
Jedávali ich vraj už bohovia na Olympe, podľa povesti malinami tíšila nymfa Ida záchvaty hnevu  mladého  boha Dia. Okrem vynikajúcej a jedinečne chuti si oddávna ľudia  zakladali aj na ich  liečivých a omladzujúcich účinkoch. Tieto chutné a aromatické červené bobuľky  sú rovnako ako všetko ostatné bobuľovité ovocie bohatým zdrojom najmä vitamínu C. Obsahujú aj vitamín E, vlákninu, kyselinu listovú a kyselinu elágovú. Patria tiež medzi významné ovocie s protirakovinovými účinkami. Malinová šťava sa  v ľudovom liečiteľstve oddávna požíva na detoxikáciu a prečistenie tráviaceho traktu, zmierňuje zápaly močového mechúra, pomáha znižovať horúčku.  Zápaly kĺbov, poruchy  trávenia, hnačky, pri všetkých týchto ochoreniach sú maliny výborným podporným a liečivým prostriedkom. Malinový ocot je osvedčené kloktadlo pri bolestiach hrdla aj liek proti kašľu. ( 500 g malín zalejeme  litrom vínneho octu a necháme dva týždne odstáť. Potom scedíme.)  Na liečenie sa používajú aj malinové listy, najmä na spevnenie svalstva maternice.  Pravidelné pitie čaju z malinových listov v posledných mesiacoch tehotenstva môže  uľahčiť a urýchliť pôrod. Tento čaj je vhodný aj na zmiernenie kŕčov pri menštruácii, odporúča sa aj pri liečení zažívacích ťažkostí, hnačiek alebo zápchy a môžeme ho podávať aj malým deťom a batoľatám.

FigaFigy
Konzumovanie fíg blahodárne pôsobí na zlepšovanie sústredenie sa na vykonávané činnosti, ale navyše upokojujú a kladne pôsobia na nervy. Ďalej znižujú tlak krvi, no v nejednom prípade ho úplne vyrovnávajú. Známa je účinnosť fíg pri zápche. Spôsobuje to voda, v ktorej sme nechali pár hodín luhovať sušené figy. Už krátko po požití je tento výluh účinný na uvoľnenie zápchpy. Nedávno japonskí vedci objavili, že v plochoch zrelých fíg je množstvo protirakovinových látok. Lekári zvýšenú konzumáciu fíg odporúčajú aj ženám, ktoré z genetických dôvodov môžu byť ohrozené, že u nich prepukne rakovina prsníkov. Liečivé však nie sú len plody. Výluhy z listov vo svete používajú ako účinný prostriedok proti malárii. V Európe tento macerát podávajú pri prechladnutí, pri astme, ťažkostiach s obličkami. Koncentrát z posekaných fíg namočený v mlieku lieči proti kašľu, ale aj angíne a prechladnutiu, speváci v južných krajinách ho používajú aplikovať pri preťažení hlasiviek. Konzumácia fíg sa pre zvýšený obsah fosforu a vápnika odporúča ľuďom trpiacim osteoporózou. Dokonca čistia črevá a pomáhajú pri problémoch ostatného tráviaceho ústrojenstva – činnosti pečene a žlčníka.

Ríbezle currantRíbezle 
Červené, alebo čierne, tieto kyslasté drobné bobuľky sú plné vitamínu C. Okrem toho sú aj dobrým zdrojom draslíka. Čierne ríbezle majú trošku trpkejšiu chuť, ale zato obsahujú oveľa viac tohto dôležitého vitamínu ako ich červené sestry a mnohé ďalšie druhy ovocia Napríklad v porovnaní s rovnakým množstvom (hmotnosťou) pomarančov je to až štyrikrát viac. Už jeden a pol lyžice čiernych ríbezlí pokryje dennú odporúčanú dávku C vitamínu. Pritom v čiernych ríbezliach sa tento vitamín stráca oveľa pomalšie než v inom ovocí, v sirupe z čiernych ríbezlí  z neho za rok ubudne len 15 percent.  Šupky  ríbezlí obsahujú pigment antokyán, ktorý má aj protizápalové účinky a chráni pred baktériami typu E. coli. Sirup z čiernych ríbezlí zmierňuje bolesti hrdla. Šťava je však dosť agresívna na zubnú sklovinu, mali by sme ju preto riediť vodou. Chutné červené ríbezle sú výborné  čerstvé, s troškou cukru, pripravíme z nich aj lahodné  ovocné koláče, torty, dezerty, peny či vynikajúci pikantný lekvár a šťavu.

_________________________
EDÍCIA PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM. Tí, ktorí hľadáte odpovede na rôzne záhradkárske otázky týkajúce sa ovocnej, zeleninovej i okrasnej záhrady, ale aj vinohrtadu, biologickej ochrany, či trávnika alebo výživy záhradných plodín, môžete ich nájsť v knihách z edície Praktické rady záhradkárom. Objednať si ich so zľavou môžete TU. Nájdete tam knihy, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhradkárskej rodine.

Facebook