Ľudia, ktorí majú slabé nervy, by v žiadnom prípade nemali jesť potraviny s vysokým glykemickým indexom – GI nad 60. Ako napríklad cestoviny z bielej múky, šúpaná ryža, pizza, cukor, nijaké sladkosti ani sladké nápoje. Taktiež ani biely chlieb, chrumkavé pečivo, hranolčeky a vôbec všetky „prázdne,“ teda hotové a hlboko mrazené jedlá, medzi ktoré patrí aj strava v konzervách.
PREČO? Ak konzumujeme takúto stravu, ktorá obsahuje jednoduché a rýchlo rozpustné cukry, glukóza sa v našom tele vystreľuje vo forme biliónov molekúl do krvi. Tým sa síce bunky mozgu a nervov krátkodobo dobre zásobia glukózou, ale o chvíľu telo začne vytvárať viac inzulínu. Jeho vplyvom hladina krvného cukru zase rýchlo hlboko klesne. Navonok sa to prejaví opäť zvýšenou nervozitou, podráždenosťou…
Na udržanie stálej, vyrovnanej a dostatočnej hladiny pohonnej látky – glukózy – v bunkách mozgu a nervov by sme mali jesť:
- komplexné cukry vo forme celozrnného chleba alebo pečiva, prírodnej ryže, čerstvého ovocia, šalátov, zeleniny či zemiakov – najlepšie pečených v šupe;
- k tomu v rámci nárazovej diéty jedzme 14 dní na obed tučné ryby (2- až 3-krát do týždňa), mäso alebo plnohodnotné sójové výrobky s väčším tanierom pestrej zmesi surovej zelenej zeleniny ako šalátu. Nemali by sme jesť k mäsu chlieb, zemiaky či ryžu. Ak však neodoláme, môžu to byť dva plátky bagety. Nezabudnime, samozrejme, na vitamín C a v priebehu obeda vypime vylisovanú šťavu z citróna, zriedenú s vodou. Po 14 dňoch môžeme opäť znížiť podiel bielkovín na 2- až 3-krát týždenne;
- okrem toho každý večer pred spánkom vypime jednu šálku čaju z liečivej rastliny veroniky lekárskej (Veronica officinalis), ktorá pôsobí upokojujúco. odporúča sa ľuďom, ktorí veľa pracujú duševne. Má vynikajúce účinky pri nervozite spôsobenej duševnou prepracovanosťou. osviežuje pamäť a zaháňa závraty.
________________
Príspevok je z publikácie Katarína Horáková: Ako maž zdravý mozog v každom veku, ktorá vyšla v našom vydavateľstve v roku 2014.
Najnovšie komentáre