Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Figovník v črepníku

14 aug Odoslal v Hričovský Ivan, Radíme si navzájom | Komentáre vypnuté na Figovník v črepníku
Figovník v črepníku
 

Figovník patrí k čeľadi morušovitým, kde patrí viac ako 800 druhov subtropických a tropických rastlín. Plody figovníka – figy sa k nám dovážajú od stredozemného mora a u nás sa figovník poväčšine pestuje len ako okrasná rastlina.

V poslednej dobe sa figovník v slovenských záhradách stáva čoraz obľúbenejším. Môžeme ho pestovať aj v črepníkoch. Musíme však myslieť na to, že rok čo rok mu budeme musieť poskytnúť väčší a väčší kvetináč. Najmä prvých päť až šesť rokov figovník presádzame každoročne. Proces presadby robíme veľmi opatrne, aby sme nepoškodili koreňovú sústavu. Navyše tento úkon nikdy nerobíme v čase vegetačného pokoja.

Po šiestich rokoch presádzame figovník už len raz za dva či tri roky. Rastlinu vyberieme z črepníku, obrežeme vonkajšie korene a do pôvodnej alebo väčšej nádoby prisypeme zmes listovky s obyčajným substrátom, pridáme piesok a suchý slepačí trus. V čase rastu môžeme rastlinu minimálne raz i dvakrát mesačne prihnojovať.

Figovník v črepníku dáme von už začiatkom apríla, samozrejme, ak to počasie umožňuje. Najprv do polotieňa a po aklimatizácii na slnko. Črepník zapustíme do zeme, aby sa korene v lete a na prudkom slnku nezahrievali a zbytočne nevysušovali. Na zimu dáme rastlinu dovnútra, kde nesmie teplota klesnúť pod 5 stupňov Celzia. V zime rastlinu zalievame iba niekoľkokrát a len povrchovo. Niektoré figovníky dozrievajú až dvakrát ročne a za sezónu prinesú 15 až 20 kilogramov ovocia.

Banner_figa1

DALŠIE ČLÁNKY

Výsadba a rez figovníkadreamstime_xl_4580752
Figy sú čoraz viac vyhľadávaným a sadeným ovocím v našich končinách. Stretneme sa s nimi nielen v záhradách, ale často i na sídliskách. Branislav Tomaga z Martina sa profesora Ivana Hričovského opýtal na jeho facebookovom profile opýtal: Ako vysádzať, tvarovať a rezať figovníky, majú škodcov? Figovníky odporúčam vysádzať do voľnej pôdy v záhrade alebo aj na sídlisku až ako dvojročné či trojročné rastliny. Dôvod je veľmi jednoduchý, mladšie drevo by nám mohlo pri veľmi nízkych teplotách úplne …

Figs figa figyViete, že figy liečia?
Čoraz viac vídame v záhradách najmä v južnejších častiach Slovenska figy. Stromy – figovníky – nie sú náročné na podmienky, nepotrebujú veľa vlahy, náročné sú však na teplo. Záhradkári si ich veľmi pochvaľujú pre chutné plody, no mnohí ani nevedia, že majú aj liečivé účinky. Konzumovanie fíg blahodárne pôsobí na zlepšovanie sústredenie sa na vykonávané činnosti, ale navyše upokojujú a kladne pôsobia na nervy. Ďalej znižujú tlak krvi, no …

Facebook