Cieľom modernej gastronómie už nie je len uspokojovanie pocitov hladu u zákazníkov, ale úmyslom je aj vytváranie nezabudnuteľných gurmánskych a spoločenských zážitkov. Jedlá sa pripravujú z prvotriednych a zvyčajne čerstvých surovín. Aby bol pôžitok z konzumácie jedla čo najdokonalejší, doprevádza ho kvalitný a ušľachtilý nápoj, a to nápoj z najušľachtilejších – VÍNO. Aké víno podávame k hydinovým jedlám?
Víno okrem blahodarných účinkov na ľudský organizmus poskytuje širokú škálu rôznych vôni a chutí, ktoré zvýrazňujú a dopĺňajú jedlá. Podporuje trávenie, odbúrava cholesterol a spomaľuje rast zhubných nádorov. Chráni pred nervovými ochoreniami a pomáha uvoľniť napätie a stres. Je najhygienickejší nápoj.
Výber vína k jedlu a naopak, je vždy veľmi náročná a zodpovedná úloha založená na subjektivite človeka, ktorý sa pokúša zosúladiť pokrm s vínom tak, aby docielil ich ideálne partnerstvo. Pritom platí, že je nevyhnutné poznať charakter vína, ako aj zloženie a technologický postup prípravy jedla. Najdôležitejším aspektom je však želanie hosťa, ktorému sa v prvom rade usilujeme vyhovieť k plnej jeho spokojnosti.
ČOHO SA TREBA VYVAROVAŤ?
Zlého vytemperovania vína. Každý druh vína potrebuje inakšie vlastnosti pri rozdielnych teplotách.
Zvoliť zlý tvar pohára. Ak chceme mať dokonalý pôžitok z pitia vína a dosiahnuť otvorenie sa všetkých aromatických zložiek musíme zvoliť správny tvar pohára.
Vína sa nehodia k jedlám, ktoré obsahujú vo väčšej miere ocot.
Morská voda alebo čokoľvek ju obsahujúce je nezlučiteľné s červeným vínom.
Pikantné jedlá nekombinujeme s vínami s vyšším obsahom tvrdých kyselín.
Nezabúdajme, že víno obsahuje alkohol, preto popíjajme vínko s mierou a po malých dúškoch, aby sme dokonale vychutnali všetky krásy tohto prírodného moku. V súčasnosti prevládajú názory na totálnu liberalizáciu výberu vína k jedlu. Doprajme zákazníkovi preto slobodnú voľbu.
K hydinovým šalátom z bieleho mäsa podávame svieže a mladé tiché biele vína z odrôd Müller-Thurgau, Veltlínské zelené alebo Rulandské biele, delikátnym spoluhráčom sú aj suché vína z aromatických odrôd Muškát Ottonel, Iršai Oliver a Tramín červený.
Ku kuraciemu šalátu s broskyňou je ideálny mladý ovocný Sauvignon. Niekedy sú k hydinovým šalátom vhodné aj mladé a suché ružové vína, ba aj suché šumivé, tie sa však lepšie hodia k šalátom z morčacieho, kačacieho a husacieho mäsa. Tie môžeme kombinovať aj s mladými a sviežimi jednoduchými červenými vínami z odrôd Modrý Portugal, Gamay, Barbera alebo Domina.
K hydinovým roládam a galantínam sa podľa použitých ingrediencií nalievajú výraznejšie, no nie príliš dominantné vína – mladšie neskoré zbery z odrôd Chardonnay a Rulandské šedé i korenistý a voňavý suchý Tramín červený.
K roládam z kačice či husi, obzvlášť, sú vhodné ružové vína, klasickou metódou vyrobené šumivé a ľahké červené.
Paštéty z hrabavej hydiny sa ideálne dopĺňajú s voňavými vínami z aromatických odrôd Pálava, Devín, Moravský muškát, Muškát Ottonel a Tramín červený.
Pri tučnejších paštétach z kačacej a husacej pečienky dotvoria gurmánsky zážitok plné a extraktívne vína s vyšším obsahom zvyškového cukru, slovenské hrozienkové výbery.
K husacej pečeni sa hodia aj niektoré likérové vína.
Biele varené hydinové mäso patrí medzi najľahšie jedlá, preto k nemu podávame jednoduché a ľahké biele suché vína. Ak mäso dopĺňa výrazná, napríklad chrenová omáčka, víno musí byť komplexnejšie a vyzretejšie – popri bielych vínach by už bolo vhodné aj červené Beaujolais.
Takisto k varenému kohútovi či sliepke odporúčam výraznejšie a zrelšie biele vína, ale už aj ružové, šumivé a mladé červené vína.
K hydinovému gulášu sú vhodnejšie ľahšie červené vína z odrôd Kadarka, Zweigeltrebe alebo Modrý Portugal. Jedlá z ázijských kuchýň sú špecifické, skúste k nim extraktívne a v dubovom súdku školené Chardonnay napríklad z Austrálie.
K ostrým thajským a indickým jedlám podávame alsaský Gewürztraminer alebo niektoré Cru Beaujolais. Od slovenských vinárov by bol vhodný polosuchý výber z hrozna z Tramínu červeného alebo suchý Modrý Portugal.
_____________________________
Článok je z knihy František Janata: Pochúťky a misy z hydiny, Plat4M Books, 2013 a zabezpečiť si ju môžete aj na Martinus.sk.
Najnovšie komentáre