Predstavme si niektoré praktické rady do záhrady, ktoré v prvej polovici mája 2013 najviac zaujali návštevníkov profilu na Facebooku Rady do záhrady – prof. Ivan Hričovský.
ČERNICE PROTI STARNUTIU. Černice sú čoraz viac obľúbeným ovocím v slovenských záhradách. Toto chutné ovocie doslova prináša do tela zdravie. Odborníci zdôrazňujú, že konzumovanie černíc spomaľuje starnutie, preventívne pôsobí propti rôznymcievnym chorobám a sú liekom na hemoroidy. Je známe, že černice sú ideálnym prostriedkom proti nervozite a stresu. Černice navyše obsahujú nesmierne množstvá polyfenolov, majú protirakovinový účinok, sú účinné v boji proti rakovine krčka maternice či rakovine prsníkov. Šťava z černíc, ale takisto aj z ich listov, je dobrá ako sirup proti kašľu a zachrípnutiu. Poznáte ešte ďalšie liečivé účinky chutných černíc?
VYSÝCHANIE TUJÍ. Od pani Martiny Mikleovovej-Laurincovej som dostal otázku nasledovného znenia, ktorá býva častým problémom záhradkárov: Mám problém s tujami, ktoré sme vysadili na jeseň minulého roku. Boli kontajnerované asi 50 centimetrov vysoké. Po dvoch týždňoch sa na nich objavilo uschnuté ihličie. Zavolali sme do firmy, kde sme ich kupovali a keď to prišli pozrieť, tak tvrdili, že to má nejakú chorobu. Tak nám aj predali postrek. Napriek tomu skoro z päťdesiatich tují je pekných možno desať. Tento týždeň sme zasadili šesť nových, čo boli úplne najhoršie a dnes sme kúpili ďalších šesť a chystáme sa ich tiež vysadiť, lebo na všetkých uschýnajú končeky. Niektoré sú úplne ryšavé, niektoré trochu. Keď to boli pozerať po našej reklamácii z firmy, v ktorej sme to kupovali, tak sa len opýtali, či máme závlahu. Keď sme povedali, že nie, tak usúdili, že tuje boli zle vysadené a reklamáciu nám neuznali.
Odpoveď: Zasychanie tují je problematika ochrany, ktorej sa venuje Ing. Juraj Matlák. Môžete sa na neho kontaktovať na Slovenskom zväze záhradkárov na telefónnom čísle 02/20707176. Príčin však môže byť hneď niekoľko, príkladom môže byť napríklad aj krt, ktorý podryje záhradu. V zime vo vytvorených tuneloch prúdi chladnejší vzduch, v lete zase krtko môže poškodiť korene. Tak ich vlastne odreže od vody, tá práve jeho chodbičkami rýchlo odtečie. A potom tuje vysychajú. Podelíte sa s vašimi skúsenosťami s vysychaním tují?
JAHODY CHRÁNIA AJ MOZOG. Pokračujem vo vymenúvaní sily ovocia v posilňovaní nášho zdravia. V jahodách sú prítomné rastlinné pigmenty – polyfenoly a tie majú silné antioxidačné účinky. Tie sú dokonca tak výrazné, že spolu s brusnicami a čučoriedkami patria k najsilnejším potravinovým antioxidantom vôbec. Chránia mozog – majú ochranný účinok na nervové bunky. Už päť jahôd účinne chráni mozog najmenej pol dňa – dokonca dlhšie ako najtmavšie čučoriedky. Zdravé však nie sú len plody. Od polovice mája do konca augusta zbierame aj listy – predovšetkým z lesných jahôd. Pre vysoký obsah trieslovín, ďalej éterických olejov, glykozidu fragarínu, vitamínu C, alkaloidov, flavonoidov kvercetínu a kvercitrínu ich možno využiť pri liečbe vysokého tlaku, rôznych ženských nemocí, dne a zápalových ochoreniach kĺbov, obličkových kameňoch a podobne. Používate aj vy jahody na zlepšovanie svojho zdravia?
VIŠNE PROTI NESPAVOSTI. Pre tých, čo to nevedia, je isto prekvapujúce, že višne obsahujú iba málo vitamínov. Sú však naopak cenné, lebo sú zdrojom minerálnych a stopových látok, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. Vhodné sú pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami štítnej žľazy či majú bolesti chrbtice. Višne napomáhajú nášmu telu čistiť krv, pečeň a ľadviny, dokonca ich konzumácia ma blahodarný vplyv na liečenie cukrovky. Najnovšie výskumy ukázali, že už 300 gramov višní denne môže zbaviť nespavosti! Nemôžem nespomenúť: nezapíjajte višne, spôsobí to problémy s trávením, ktoré sprevádzajú bolestivé kŕče v žalúdku.
Najnovšie komentáre