Dieťa „zo skúmavky“ nie je umelé, ani cudzie!
Umelé oplodnenie je riešením, ktoré využíva čoraz väčší počet rodičov – i kvôli rastúcemu veku, v akom partneri zakladajú rodiny. Napriek už relatívne bežnej metóde o umelom oplodnení stále kolujú niektoré nepravdivé fámy. Stále sú ľudia, ktorí sa na takto stvorené deti pozerajú ako na ufónov. Deti „zo skúmavky“ sú pritom úplne rovnaké ako deti, ktoré boli počaté prirodzenou cestou.
Najčastejšie fámy
Väčšina fám – ako to už býva – vyplýva z nedostatočnej znalosti problematiky liečby neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie. Samozrejme, bežný laik nemá možnosť ani získať podrobné informácie o týchto postupoch, pokiaľ sa o to hlbšie nezaujíma. Častým mylným názorom je spájanie umelého oplodnenia s abnormálnym vývojom detí, genetickou záťažou. Mnohí sa taktiež obávajú zámeny vajíčok a spermií.
Odbor voči neprirodzenej liečbe
Veľkú nevôľu v očiach verejnosti predstavuje samotná hormonálna liečba pred odberom vajíčok. Možno ste aj vy počuli názory, že ženy, ktoré prešli týmto procesom trpia mnohými komplikáciami a problémami. Okrem priberania, nevoľností, či zmene stavu pokožky sa hovorí aj o ovariálnom hyperstimulačnom syndróme (prehnaná aktivita ovárii, zväčšujú sa a podobne). Je pravdou, že sa to stáva, avšak tento syndróm sa vyskytuje maximálne u dvoch žien zo sto. Ešte omnoho vzácnejšie sú i komplikácie pri odbere vajíčok, ktorého sa mnohé ženy obávajú.
Mať jedno je nemožné!
V začiatkoch praxe umelého oplodnenia boli viacpočetné tehotenstvá relatívne častou realitou. Dnes však vďaka vývoju medicíny v tejto oblasti k troj- či štvor- a viacpočetným tehotenstvám prakticky nedochádza. Samozrejme, nehovoríme o dvojčatách, ktoré sú výsledkom umelého oplodnenia v približne 20 percentách prípadov.
To nemôže byť normálne!
Predstava oplodnenia vajíčka mimo ženského tela sa často spájala s predpokladom abnormálneho vývoja dieťaťa. Avšak odborníci tvrdia, že táto predstava je absolútne mylná. V porovnaní so zdravými deťmi počatými prirodzenou cestou, sú i deti počaté umelým oplodnením úplne zdravé, normálne, bez negatívnych genetických, či imunologických vlôh. Pri umelom oplodnení sa predsa vyberie zdravé vajíčko so zdravou spermiou a vytvoria životaschopný zárodok. Vôbec nie je vylúčené, že by sa i prirodzenou cestou stretli práve takto vybavené spermie s vajíčkami. Avšak, keď je to problém, treba pomôcť odborne.
Dôležitý je individuálny prístup
Ak máte záujem o umelé oplodnenie alebo len o informácie o tejto možnosti, najlepšie urobíte, ak sa nakontaktujete priamo na inštitúciu – odbornú kliniku, ktorá ho vykonáva. Podrobne vám poradia, v prípade vášho záujmu urobia potrebné testy, určia vaše možnosti a šance, vysvetlia nielen celý proces, ale aj vplyv a nežiaduce účinky liečby.
Náš tip:
Nezabúdajte na to, že ste úplne iným a jedinečným párom! Nie sta takí ako vaša kolegyňa a jej partner, ani takí ako mužova sesternica s manželom. Obaja ste jedineční, a i vaša kombinácia je originálom. Preto, nestresujte sa a riešte vaše možnosti počatia dieťaťa v spolupráci s odborníkmi, ktorí budú vychádzať z faktov.
Ďalšie články:
Lietadlo počas tehotenstva?
Každá dlhšia cesta je počas tehotenstva nepríjemná, no niektoré ženy to predsa len zvládajú lepšie ako iné. Ak si chcete ešte pred pôrodom užiť dovolenku a uvažujete nad leteckou dopravou, mali by ste si to dobre premyslieť – najmä vzhľadom na to, v akej fáze sa nachádzate. Prečo?
Pri najmenších problémoch sprevádzajúcich vaše tehotenstvo, ktoré nie sú úplne bežné, na dovolenku vo vzdialenejších krajinách radšej zabudnite. Ak ste podstúpili amniocentézu alebo iné náročné vyšetrenie, doprajte si čas na zotavenie a vašu cestu dôkladne prekonzultujte s lekárom.
Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
Väčšina mamičiek si neželá rodiť cisárskym rezom, ale prirodzene, tak to odporúčajú i odborníci. Samozrejme, keď si odmyslíme celebrity, ktoré si chcú týmto spôsobom načasovať pôrod a zachovať v plnom zdraví svoje intímne partie, existujú prípady, kedy cisársky rez je jedinou šancou pre úspešný pôrod a narodenie živého dieťaťa. To si jednoducho nevyberieme.
Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov žien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.
Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…
Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.
Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.
Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.
Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.
Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.
„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.
Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.
Najnovšie komentáre