Mať dieťatko rok-dva po prvorodenom má svoje výhody – budú spoločne vyrastať, môžu po sebe nosiť oblečenie, nemusíme kupovať nové hračky… Lenže mnohé rodiny prežijú po narodení druhého bábätka nepríjemné prekvapenie. Žiarlivosť a závisť môžu byť veľmi nebezpečné. Ako minimalizovať problémy medzi dvoma maličkými súrodencami?
Moja známa, mamička 3-ročnej Eriky a 18-mesačného chlapčeka by o súrodeneckých problémoch vedela hovoriť, hoci má len dve malé deti. Erika bola zvyknutá byť centrom diania a pre dievčatko vo veku rok a pol to bolo narodenie bračeka doslova pohromou. Síce, keď je mamička počas tehotenstva vysvetľovala, že v brušku má jej brata, ktorý bude jej dobrým kamarátom a že ju nebude mať o nič menej rada, problémy nastali hneď po pôrode.
Aj detičky vedia ublížiť
Erika ledva pretrpela čas, kým som bola v pôrodnici a keď som konečne prišla domov aj s maličkým Paľkom, pochopila som, že na súrodenca vôbec nie je pripravená, i keď sme sa snažili ako sme vedeli. „Všimla som si to najmä vtedy, keď som ju poprosila, aby postrážila bračeka v postieľke, kým sa osprchujem. No ledva som sa vyzliekla a pustila vodu, počula som ho srdcervúco plakať. Zhrozila som sa, keď som videla, že moja dcérka, jeho vlastná sestrička mu s nenávisťou škriabe tváričku,“ hovorí vystrašená mama.
Ani po mnohých psychologických sedeniach zatiaľ nenecháva Eriku s Paľkom samu. Erika sa k nemu už správa kamarátsky, ľúbi ho, objíma, hladká, ale ak by bola osamote, mohlo by sa to zvrtnúť. Rodičia dostali za úlohu podporovať vzájomných vzťah detí a posilňovať sebavedomie dievčatka rôznymi cvikmi. Ak čakáte prírastok do rodinky alebo máte novorodeniatko a o niečo staršieho súrodenca určite sa vám mnohé z nich hodia.
Ako podporiť zdravý vzťah malých súrodencov a zabrániť rivalite, žiarlivosti a závisti?
* Najdôležitejšie je, aby sme si uvedomili zmenu, ktorá nastáva v živote staršieho súrodenca. Snažme sa veci vidieť z jeho pohľadu, chápme jeho obavy – po prvýkrát sa bude musieť deliť o to najcennejšie, o mamu a otca s niekým iným. Ubezpečme ho, že vždy ho budeme ľúbiť rovnako ako doposiaľ.
* Malé bábätko vyžaduje nonstop starostlivosť, batoľa musíme mať stále na očiach. Táto kombinácia vyzerá na pohľad nezvládnuteľne, ale dajú sa nájsť spôsoby. Navyše, ak budete staršie dieťa zapájať do starostlivosti o bábätko nebude sa cítiť odstrčené na druhú koľaj, ale práve naopak.
Takže, keď dojčíme alebo kŕmime bábätko, jeho sestrička alebo braček môže sedieť pri nás. Môžeme si s ním čítať alebo aj hrať sa. Môže nám pomáhať pri prebaľovaní – hoci len tým, že bude zabávať bábätko, môže nám pomôcť s výberom oblečenia i upratovaním.
Takto nebude mať pocit, že mu maličký súrodenec berie vzácny čas, ktorý mohlo tráviť s mamou. V prípade, že mu ho nedáme, je veľký predpoklad, že začne svojho malého súrodenca nenávidieť a vnímať to tak, že mu kradne mamu.
Keďže detičky ešte nevedia, čo všetko a čím môžu vyvolať, ani nevedia zvládať svoje emócie, môžu bábätku aj ublížiť. Známe sú prípady, kedy starší súrodenec doslova zhodí bábätko z postieľky, gauču alebo kočíka, doškriabe ho alebo ho šticuje za vlasy.
* Keď bábätko spinká, alebo oddychuje v kočíku, či v šatke, aktívne sa venujme staršiemu súrodencovi.
* Pokračujme v režime, aký sme mali s väčším dieťatkom, keď menšie ešte nebolo na svete – choďme na prechádzku či na ihrisko i vtedy, keď naše bábätko spí, nebude mať pocit, že ho obmedzujeme kvôli súrodencovi.
* Vymyslime aktivity pre batoľa ešte skôr ako vstane. V čase, keď sa budeme musieť nevyhnutne naplno venovať bábätku mu spestrime deň zaujímavým rozprávkovým alebo prírodopisným DVD. Deti majú veľmi rady aj rozprávky z CD, tie môžeme využiť i ako kulisu pre obe deti, keď potrebujeme niečo dôležité spraviť.
* Vytvorme pre staršieho box, v ktorom bude mať najzábavnejšie aktivity a môže ho otvoriť len vtedy, keď my budeme zaneprázdnené. Naučme ho, že aj ráno, keď vstane sa sám môže začať hrať alebo robiť plán, ktorý sme si deň vopred pripravili.
* Dbajme o to, aby sme každý deň aspoň 30 minút čistého času venovali výhradne svojmu staršiemu dieťaťu.
Bude z nich nerozlučná dvojka? Nech to na začiatku vyzerá akokoľvek, vo väčšine prípadov sa súrodenci jedného dňa navzájom začnú ľúbiť a vytvoria nerozlučnú dvojicu. Jednoducho sa však musia naučiť vedľa seba žiť a my ich v tom musíme pomôcť. Pozor – negatívne emócie nie je vhodné tlmiť, ale mali by sme ich presmerovať.
Článok bol v pôvodnom znení uverejnený tu: https://www.woman.sk/deti/deti-babatka/batola-a-novorodeniatko/.
Ďalšie články:
Janka Vančová, Yka Hricková, Sabína Zavarská: SVADBA A INÉ SLÁVNOSTNÉ PRÍLEŽITOSTI
Knižná novinka, ktorá nemá konkuenciu. Nie je len obyčajným návodom na použitie, i keď tu nájdete množstvo praktických tém k príprave svadby, cirkevných slávností, stužkovej a ďalších rodinných udalostí. Cennou je aj vďaka obrazovému materiálu v hlavnej kapitole. Je dielom známeho svadobného a rodinného fotografa – Jána Plachého, ktorý bol v roku 2014 zaradený medzi TOP 100 svadobných fotografov sveta.
Kedy (ne)funguje „výchovná po zadku“? S trestami opatrne! Trestáte dieťa a nikam to nevedie? Môže to ešte pohoršiť!
Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že by sme dieťaťu nemali zabraňovať v jeho aktivitách a už od najútlejšieho detstva mu dovoliť takmer všetko, čo nie je nebezpečné, aby si k nám vytvorilo dôveru a získalo potrebné sebavedomie a istotu. Avšak väčšina z vás, ktorí ste už aspoň jedno dieťa vychovali, bude isto súhlasiť s tým, že niekedy treba dieťaťu dať aj „výchovnú”. Nevyhnutné je však poznať niekoľko pravidiel a dodržiavať ich.
Mejkap od ôsmich: Sexualizácia alebo nevinná zábavka?
Neoberajme ich o detstvo: Osemročné sa skutočne nepotrebujú maľovať!
Takmer v každom hračkárstve natrafíme na „hračku“ maľovátka pre malé dievčatká – očné tiene, rúže, laky na nechty, dokonca aj v drogériách majú deti vyhradené svoje módne oddelenie. Je však dobré nechať deťom hrať sa takúto hru? Nie je to priskoro? Veď používanie mejkapu a zvýrazňovanie očí či pier je jasným sexuálnym signálom dospelých žien. Alebo je to len estetická záležitosť?
Najnovšie komentáre