Neexistuje žiadna časť tela, ktorá by sa deň čo deň namáha väčšmi, ako práve nohy. Ženy trpia viac než muži. Vyplýva to zo štatistických údajov mnohých štátov Európy – napríklad v Nemecku 34% žien a 30% mužov. Alarmujúce je, že ťažkosti s nohami má až 25% mladých ľudí do 25 rokov.
Problémy s nohami však možno uchopiť do vlastných rúk. Dnes už poznáme veľa lacných a účinných pomocníkov.
1. Pohyb udržuje naše nohy štíhle a pekné.Používajme schody ako tréningové náradie, veľa sa prechádzajme, pri telefonovaní sem-tam vstaňme.
2. Uľahčme naším žilám: sem-tam položme nohy hore a v priebehu dňa sa niekoľkokrát postavme na špičky hore-dolu.
3. Odhoďme topánky na vysokých opätkoch a utekajme naboso, podľa možnosti čo najviac.
4. Stravujme sa plnohodnotne a dbajme na dostatok vláknin. Zápcha alebo tlačenie pri stolici prekáža pri spätnom toku krvi v žilách.
5. Pime dostatok tekutín – dva litre denne, v lete aj tri. Najlepšia je minerálna voda s nízkym obsahom sodíka alebo bylinkové čaje akéhokoľvek druhu.
6. Dbajme na svoju hmotnosť. Nielen naše nohy musia menej nosiť, ale poďakuje sa nám chrbtica a srdcovo-cievny krvný obeh.
7. Aj keď slnko láka, žily majú radšej chlad. A radšej striedavé sprchovanie, ako horúce kúpele alebo dlhé saunovanie.
8. Studená voda je zázračný skrášľovací prostriedok na nohy.
9. Podľa možnosti nefajčme a nepime alkohol.
10. Držme sa zásady: sedieť a stáť je zle, radšej ležať alebo behať.
Ďalšie tipy na zdravé nohy
Vyplaveniu tekutín pomôže konzumácia jahôd a šparglí i pitie veľkého množstva minerálnej vody s nízkym obsahom sodíka. To zabráni hromadeniu vody v tele, čo býva často príčinou opuchnutia nôh. V ťažkých prípadoch predpíše lekár tzv. diuretikum na odvodnenie.
Predchádzať opuchnutiu nôh pomôžu tri spôsoby kúpeľov:
1. Kolenový pozdrav – najlepšie ráno: sprchu (teplú asi 20 stupňov) vedieme od malíčka vonkajšou stranou hore po koleno a naspäť dole po lýtkach. Na každej nohu opakujeme 3-krát.
2. Šliapanie vody – postavíme sa do vane naplnenej vodou (teplej asi 20 °C, stačí po lýtka). Asi tri minúty v nej dvíhame nohy hore-dole.
3. Striedavý kúpeľ – striedavo ponárame nohy do teplej a studenej vody (5 minút teplá, 1 minútu studená). Kúpeľ ukončíme studenou vodou.
♦ Ťažkým nohám pomôže bahnový zábal, ktorý osvieži unavené nohy. Bahno (z lekárne) rozmiešame so studenou vodou na hustú masu, nanesieme na nohy a zabalíme ich do studeného obkladu. Nohy si vyložíme nahor, masu potom po 20 minútach opláchneme. Octová pančucha – dokonalé dobrodenie pre žily a tepny. Namočme bavlnené podkolienky do 2 kúpeľových dielov studenej vody a 1 dielu jablčného octu a navlečené na nohách nechajme pôsobiť celú noc. Na mokré si navlečme suché podkolienky. Veľmi dobre pôsobí aj proti kŕčovým žilám. Dobré sú aj vlažné – nikdy však nie horúce – kúpele nôh s prídavkom solí a octu (na 5 litrov vody 3 KL soli a 3 PL jablčného octu). Kúpeľ má trvať 15 minút. Po ňom si môžeme jemne vmasírovať hojivé gély a masti. Silovým masážam sa však vyhýbajme!
♦ Masáž nôh: elektrický masážny stroj rozprúdi krvný obeh v nohách a krv môže potom lepšie prúdiť smerom k srdcu.
♦ Vysoká poloha nôh: odpočinúť si na špeciálnej poduške je balzamom pre žily preťažených nôh. Uvoľnením žíl sa podporí prekrvenie nôh a krv môže lepšie prúdiť späť k srdcu. Pri oddychovaní si nohy vyložme vždy vyššie, pri sedavom zamestnaní zasa používajme podložku.
♦ Pomoc ťažkým nohám akupresúrou: Ideálna poloha je sadnúť si na nižšiu sedačku a mierne sa rozkročiť. Pravou rukou si chytíme palcom z jednej strany a ukazovákom a prstenníkom z druhej strany achillovku na ľavej nohe a jemne stlačíme. Prsty posunieme asi o tri centimetre nahor a opäť jemne stlačíme. Takto pomaly postupujeme po okraji lýtka, až sa dostaneme do podkolenia. Toto zopakujeme aspoň 5-krát. To isté urobíme na opačnej nohe, ľavou rukou pravé lýtko. POZOR! Nikdy nepostupujeme opačne, teda smerom od kolena k členku, lebo hrozí nebezpečenstvo odkrvenia srdca. Tento postup nesmú robiť ľudia postihnutí kŕčovými žilami. Je to však výborné aj pre športovcov. Uvidíte, že po tejto procedúre budete „cítiť“ nohy oveľa ľahšie.
♦ Športovanie: poskakujme čo najčastejšie! Čím viac sú naše nohy v pohybe, tým lepšie. Vďaka tomu svaly spodnej časti stehien intenzívne pracujú, a to opäť zlepšuje transport krvi smerom k srdcu. Najvhodnejším športom je bicyklovanie, beh na lyžiach, plávanie.
♦ Predchádzanie riziku trombózy: Pri dlhom sedení môže u ľudí s kŕčovými žilami vzniknúť pocit ťažkých, akoby napučaných nôh, a stúpnuť riziko trombózy, teda vzniku krvnej zrazeniny. Preto je dôležité častejšie vstať (aspoň každé dve hodiny) a trocha sa pohybovať. Aj strata tekutín zvyšuje nebezpečenstvo trombózy, preto nezabúdajme pravidelne piť.
ĎALŠIE ČLÁNKY
Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
Keďže sa blíži leto, ktoré bude plné čerstvého ovocia a zeleninky, ponúkam vám jeden skvelý recept. Je čisto ovocný – ale vyskúšať môžete aj zeleninovú verziu, milujú ho veľkí i malí. Môžete ho konzumovať kedykoľvek, v akomkoľvek množstve. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, antioxidantov, podľa druhu použitého ovocia alebo zeleniny. Sušené ovocie z obchodu či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravému životnému štýlu nevyhovuje ani …
Trvalky sú základným pilierom každej záhrady
Rodovo i druhovo sem patrí najviac rastlín, pochádzajúcich z rôznych kontinentov z oblastí rozdielnych klimatických a pôdnych podmienok. Na pôvodných stanoviskách sú súčasťou rôznych rastlinných spoločenstiev. Základný výber pri ich pestovaní podmieňuje práve znalosť pôvodných stanovísk, ktoré si môžeme premietnuť do našich pestovateľských oblastí. Slovensko má veľmi diferencovaný bioklimatický ráz a je predpoklad, že na našom území môžeme pestovať vybrané druhy trvaliek …
Veď sú to len bylinky…? Aj tie môžu škodiť!
Povieme si, že na bylinkách nemôže byť nič zlé a siahneme po nich pri rôznych zdravotných problémoch alebo preventívne. Myslíme si, že sú neškodné a nemajú žiadne (alebo len minimálne) vedľajšie účinky. Avšak mnoho bylinkových preparátov je k dispozícii v predajniach zdravej výživy alebo na internete, či na trhu bez toho, aby boli na nich uvedené informácie pre bezpečné používanie. Viete, ktoré bylinky a koreniny by sme mali určite vynechať v tehotenstve a počas dojčenia a prečo?
Lepší intímny život? Takto si intimitu užijete!
Nestačí len sem-tam ísť na prechádzku. Cvičenie povzbudzuje telo aj mozog a pomáha spaľovať kalórie. Skvelý na cvičení je fakt, že sa vám už po 15-20 minútach začnú uvoľňovať endorfíny, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, spokojnosti. Optimálne je precvičovať pravidelne všetky svaly, a to i tie, na ktoré netreba posilňovňu, ani športový areál! Aké? Svaly panvového dna.
Kegelove cviky pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav, zlepšia našu kontrolu nad močovým mechúrom a močovými cestami, i črevnými …
Najnovšie komentáre