Článok je z publikácie
Oddelená strava: Pre zdravie
Autor článku: Katarína Horáková
Dobré zdravie si možno zachovať iba brušným dýchaním – bránicou a iba nosom. Hlavnou zásadou musí byť dvakrát dlhší výdych ako vdych. Pri plnom dýchaní v dobre prevetranej miestnosti alebo na čerstvom vzduchu najprv dlho vydýchneme nosom, potom nasleduje nosom dlhý vdych. Snažme sa pocítiť, ako vzduch plní naše brucho, naplňuje pľúca a dokonca krk. Aj výdych robíme nosom tak, že pomaly dvíhame brucho, vytláčame vzduch z pľúc a cítime, ako sa naše telo plní životodarnou silou.
Aby sme z pľúc vytlačili „starý“ vzduch, pomaly sa zhlboka nadýchneme a silnými krátkymi výdychmi cez zovreté pery a cez zuby niekoľkokrát vydýchneme bez toho, aby sme nadúvali tvár. Ostré dýchanie zopakujeme niekoľkokrát za sebou.
V Oriente všeobecne považovali dych za významný prostriedok na očistenie a oživenie tela. Najdôležitejším dýchacím svalom je bránica, pritom asi 60 percent ľudí ju má natoľko stuhnutú, že nedokážu dýchať bruchom. Väčšina ľudí, najmä ženy, dýchajú prevažne hrudníkom. To má na svedomí veľa chorôb. Hlboký dych zvyšuje množstvo okysličenej krvi, podporuje vylučovanie odpadových látok, ale najmä dobíja energiu všetkým orgánom. Dôkladne sa pohybujúca bránica pri dýchaní vykonáva navyše masáž brušných orgánov.
ĎALŠIE ČLÁNKY
Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
Keďže sa blíži leto, ktoré bude plné čerstvého ovocia a zeleninky, ponúkam vám jeden skvelý recept. Je čisto ovocný – ale vyskúšať môžete aj zeleninovú verziu, milujú ho veľkí i malí. Môžete ho konzumovať kedykoľvek, v akomkoľvek množstve. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, antioxidantov, podľa druhu použitého ovocia alebo zeleniny. Sušené ovocie z obchodu či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravému životnému štýlu nevyhovuje ani …
Trvalky sú základným pilierom každej záhrady
Rodovo i druhovo sem patrí najviac rastlín, pochádzajúcich z rôznych kontinentov z oblastí rozdielnych klimatických a pôdnych podmienok. Na pôvodných stanoviskách sú súčasťou rôznych rastlinných spoločenstiev. Základný výber pri ich pestovaní podmieňuje práve znalosť pôvodných stanovísk, ktoré si môžeme premietnuť do našich pestovateľských oblastí. Slovensko má veľmi diferencovaný bioklimatický ráz a je predpoklad, že na našom území môžeme pestovať vybrané druhy trvaliek …
Veď sú to len bylinky…? Aj tie môžu škodiť!
Povieme si, že na bylinkách nemôže byť nič zlé a siahneme po nich pri rôznych zdravotných problémoch alebo preventívne. Myslíme si, že sú neškodné a nemajú žiadne (alebo len minimálne) vedľajšie účinky. Avšak mnoho bylinkových preparátov je k dispozícii v predajniach zdravej výživy alebo na internete, či na trhu bez toho, aby boli na nich uvedené informácie pre bezpečné používanie. Viete, ktoré bylinky a koreniny by sme mali určite vynechať v tehotenstve a počas dojčenia a prečo?
Lepší intímny život? Takto si intimitu užijete!
Nestačí len sem-tam ísť na prechádzku. Cvičenie povzbudzuje telo aj mozog a pomáha spaľovať kalórie. Skvelý na cvičení je fakt, že sa vám už po 15-20 minútach začnú uvoľňovať endorfíny, ktoré vyvolávajú pocity šťastia, spokojnosti. Optimálne je precvičovať pravidelne všetky svaly, a to i tie, na ktoré netreba posilňovňu, ani športový areál! Aké? Svaly panvového dna.
Kegelove cviky pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav, zlepšia našu kontrolu nad močovým mechúrom a močovými cestami, i črevnými …
Najnovšie komentáre